MG ws. polskiej prezydencji (komunikat)
...
30.06. Warszawa - MG informuje:
Efektywny dialog i wykorzystanie potencjału partnerów społecznych jest szansą na szybszy rozwój gospodarczy Unii Europejskiej - powiedział wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak podczas nadzwyczajnego posiedzenia Grupy Pracowniczej Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego (EKES). Debata, poświęcona polskiej prezydencji, odbyła się 30 czerwca 2011 r. w MG.
Wicepremier Waldemar Pawlak podkreślił ogromne znaczenie Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego. - EKES jest organem doradczym UE. Dzięki temu podmioty gospodarcze, społeczne i obywatelskie z państw członkowskich mają udział w kształtowaniu unijnej polityki - wyjaśnił. - Na forum Komitetu ścierają się poglądy pracodawców i pracowników oraz przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego, a to przyczynia się do bardziej przejrzystego procesu integracji z Unią Europejską - podkreślił wicepremier Pawlak.
Podczas spotkania szef MG poinformował także, że polska prezydencja skupi się na trzech podstawowych priorytetach: "Integracja europejska jako źródło wzrostu", "Bezpieczna Europa" i "Europa korzystającej na otwartości". - Ministerstwo Gospodarki będzie odpowiadać za prace trzech formacji Rady UE: ds. konkurencyjności, energii i handlu - wyjaśnił wicepremier.
Dodał, że podczas posiedzeń Rady ds. konkurencyjności skupimy się na sprawach związanych z jednolitym rynkiem wewnętrznym. - Zależy nam m.in. na poprawie otoczenia regulacyjnego, w którym funkcjonują europejskie przedsiębiorstwa. W ramach inicjatywy Smart Regulation szczególną uwagę poświęcimy redukcji obciążeń administracyjnych - podkreślił szef MG. Duży nacisk zostanie również położony na zwiększenie korzyści z funkcjonowania jednolitego rynku dla małych i średnich firm.
Drugi obszar działań MG będzie dotyczył zewnętrznej polityki energetycznej. Zdaniem wicepremiera Pawlaka warto byłoby na unijnym forum rozpocząć dyskusję o "low emission economy" w miejsce debaty o "low carbon economy". - Zależy nam również na wprowadzeniu rozwiązań, które obok ochrony klimatu, nie zagrażają miejscom pracy i konkurencyjności europejskiej gospodarki - podkreślił.
Wicepremier zwrócił także uwagę, że na spotkaniach Rady ds. handlu skupimy się m.in. na zapewnieniu niezbędnych warunków dla globalnego zrównoważonego wzrostu gospodarczego. - Chcemy zwrócić uwagę m.in. na to, aby porozumienia o wolnym handlu i współpracy z innymi krajami były oparte o zasadę wzajemności - wyjaśnił wiceszef rządu.
Wicepremier zauważył również zmieniające się znaczenie związków zawodowych. - Dziś organizacje te nie tylko reprezentują pracowników, koncentrują się także na udziale i partycypacji we własności przedsiębiorstwa, czy zarządzaniu - podsumował.
EKES został utworzony w 1957 r. jako organ doradczy dla organów decyzyjnych. Za pośrednictwem EKES przedstawiciele europejskich pracodawców, pracowników i innych grup interesu (rolnicy, konsumenci) mogą wyrażać swoje opinie w sprawach związanych z UE i wpływać na wnioski legislacyjne. EKES wydaje średnio 170 dokumentów konsultacyjnych i opinii rocznie - na wniosek Rady, Komisji Europejskiej czy Parlamentu Europejskiego, lub z inicjatywy własnej. EKES liczy 344 członków. Liczba członków z poszczególnych państw zależy od liczby ich ludności - Polsce przypada 21 miejsc w Komitecie.
Więcej o Europejskim Komitecie Ekonomiczno-Społecznym na http://www.eesc.europa.eu/?i=portal.pl.home
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ wni/