MG ws. spotkania wicepremiera Pawlaka z przedstawicielami rządu Ukrainy (komunikat)

...

14.04. Warszawa - Biuro Prasowe Ministerstwa Gospodarki informuje:

Starania akcesyjne Ukrainy do Unii Europejskiej, współpraca energetyczna z Polską oraz przygotowania obu krajów do organizacji Euro 2012 to główne tematy rozmów wicepremiera, ministra gospodarki Waldemara Pawlaka z przedstawicielami rządu Ukrainy w ramach wizyty premiera Donalda Tuska w Kijowie 13 kwietnia 2011 r.

Podczas spotkania z wicepremierem gabinetu ministrów Ukrainy Andriejem Klujewem, wicepremier Waldemar Pawlak podkreślił, że Polska wspiera Ukrainę w kontynuowaniu reform, które pozwolą jej wdrożyć zobowiązania konieczne do podpisania Umowy o stowarzyszeniu z UE. - Mamy duże doświadczenie w staraniach o członkostwo w Unii Europejskiej i służymy merytoryczną pomocą w tym zakresie - powiedział wicepremier Pawlak. - Zwłaszcza w dostosowaniu prawa i zdolności administracyjnych - dodał.

Wicepremier Pawlak zwrócił uwagę, że negocjacje Umowy Stowarzyszeniowej UE z Ukrainą, w tym jej części handlowej, mogą zakończyć się już w trakcie polskiej Prezydencji w UE, w drugiej połowie 2011 r. - Szybkie zawarcie umowy o wolnym handlu UE-Ukraina byłoby gospodarczo korzystne dla obu stron, dlatego zdecydowanie wspieramy tę ideę - podkreślił. - Potrzebna jest jednak poprawa klimatu inwestycyjnego na Ukrainie i warunków dostępu do ukraińskiego rynku. Pozwoliło by to zbudować większe zaufanie UE do waszego kraju - dodał.

Andriej Klujew podziękował za dotychczasowe poparcie dla dążeń akcesyjnych Ukrainy do Unii Europejskiej i zaapelował o dalszą pomoc. Przyjął także zaproszenie wicepremiera Pawlaka do złożenia wizyty w Polsce w maju tego roku. - Liczymy na wsparcie Polski, zwłaszcza podczas sprawowania przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej - podkreślił.

Ponadto rozmawiano o perspektywach wzajemnej współpracy energetycznej w zakresie wspólnego poszukiwania i eksploatacji węglowodorów, w tym zasobów gazu łupkowego oraz wymiany informacji i doświadczeń w kontekście budowy terminali LNG.

Wiceszef polskiego rządu spotkał się także z wicepremierem gabinetu ministrów Ukrainy Borysem Kolesnikowem. Po odbywającym się w ramach wizyty V posiedzeniu Polsko - ukraińskiego Komitetu ds. Przygotowań i Przeprowadzenia Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej EURO 2012 wicepremier Waldemar Pawlak podkreślił, że postępy w organizacji wspólnej dla obu krajów inicjatywy są znaczące. - Polska i Ukraina poradzą sobie z trudnościami jakie wiążą się z realizacją takiego przedsięwzięcia i w 2012 r. z sukcesem przeprowadzą te mistrzostwa - skomentował wicepremier Pawlak.


W 2010 r. wymian handlowa Polski z Ukrainą osiągnęła wartość 5,7 mld dol. (wzrost o 25 proc. w porównaniu do 2009 r.), przy czym eksport na Ukrainę wyniósł 3,9 mld dol. (wzrost o 14 proc.), import z Ukrainy 1,8 (wzrost o 58 proc.). Na uwagę zasługuje utrzymująca się od 2009 r. wysoka dynamika importu towarów z Ukrainy, w szczególności za sprawą wzrostu importu rud i koncentratów żelaza, wyrobów walcowanych oraz węgla.

Według danych Państwowego Komitetu Statystyki Ukrainy, na dzień 1 stycznia 2011 r. inwestycje polskich firm na Ukrainie wyniosły 935,8 mln dol. Daje to Polsce 12 miejsce na liście największych inwestorów zagranicznych na Ukrainie, z udziałem 2,2 proc., za Włochami (992 mln dol.), a przed Szwajcarią (805,5 mln dol.).

Współpraca gospodarcza Polska-Ukraina http://www.mg.gov.pl/Wspolpraca+z+zagranica/Wspolpraca+gospodarcza+Polski+z+krajami+wschodnimi+i+pozaeuropejskimi/Ukraina.htm

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ jgr/ sto/

Źródło artykułu:PAP
pawlakmgdyplomacja

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)