Trwa ładowanie...
d4i6ir1
29-07-2016 10:26

MIB: Projekty kolejowe w III konkursie CEF przesunięte na listę rezerwową

Warszawa, 29.07.2016 (ISBnews) - Projekt uchwały Rady Ministrów zmieniającej uchwałę w sprawie ustanowienia Krajowego Programu Kolejowego (KPK) do 2023 r. trafił do konsultacji społecznych, podało Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa (MIB). W projekcie aktualizowanego obecnie KPK projekty planowane do zgłoszenia w ramach III konkursu Instrumentu "Łącząc Europę" (CEF) zostały przesunięte na listę rezerwową.

d4i6ir1
d4i6ir1

Resort wyjaśnia, że przy opracowywaniu projektu nowego KPK wystąpiła konieczność przyjęcia systemowego podejścia do projektów przewidzianych do dofinansowania w ramach III konkursu instrumentu CEF.

"W związku z tym podjęto decyzję systemową o przesunięciu wszystkich projektów planowanych do finansowania ze środków CEF w ramach III konkursu na listę rezerwową. Na liście podstawowej nie ujęto żadnego projektu przewidzianego do finansowania w ramach III konkursu CEF, a pula środków dostępnych dla Polski w ramach CEF wynosi ok. 300 mln euro. Środki te zostały przesunięte do pozycji Rezerwa Funduszu Spójności - wartość pozycji Rezerwa w obowiązującym KPK wynosi 243 mln zł; wartość pozycji Rezerwa w aktualizacji KPK wynosi 1,936 mld zł (wzrost o 1,693 mld zł)" - czytamy w komunikacie.

MIB podkreśla, że przesunięcie na listę rezerwową poszczególnych projektów przewidzianych do aplikowania o środki CEF nie oznacza rezygnacji z ich realizacji.

"Działanie to podyktowane jest przyjęciem przejrzystego i jednolitego podejścia do projektów zgłaszanych do CEF w trybie konkursowym. Decyzje o realizacji projektów w ramach CEF zapadają bowiem na poziomie Komisji Europejskiej (KE), a nie na krajowym, tak jak przy projektach finansowanych w ramach np. Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko" - czytamy dalej.

d4i6ir1

W ocenie resortu, rozwiązanie to poprawia także pozycję negocjacyjną strony polskiej w toku III konkursu CEF, gdyż określa wstępną listą projektów do wsparcia, nie wskazując przedwcześnie ich priorytetu. Kwestia ta jest istotna z uwagi na specyfikę CEF - decyzję o przyznaniu dofinansowania podejmuje KE. Jednocześnie rozwiązanie to poprawia negocjacyjną pozycję Polski w dyskusji o zagospodarowaniu środków w ramach CEF, które nie zostaną wykorzystane przez inne kraje uprawnione do korzystania z Funduszu Spójności.

(ISBnews)

d4i6ir1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4i6ir1