Michał Sołowow. Najbogatszy Polak planuje budowę reaktora jądrowego w Oświęcimiu
Firma Synthos, której współwłaścicielem jest najbogatszy Polak Michał Sołowow, planuje stworzyć w Polsce elektrownię atomową we współpracy z GE Hitachi Nuclear Energy. Ma to być tym samym pierwszy tego typu obiekt w Polsce.
Michał Sołowow. Najbogatszy Polak planuje budowę reaktora jądrowego w Oświęcimiu. Stanowisko Synthosu
Sołowow poinformował o swoich planach budowy elektrowni atomowej w Polsce poprzez oficjalny komunikat firmy GE Hitachi Nuclear Energy. Elektrownia ma mieć moc 300 MW, a sam reaktor ma powstać w ciągu dziesięciu lat. Elektrownia ma być oparta o small modular reactor (SMR), czyli małego reaktora modułowego, które są znacznie tańsze niż tradycyjne elektrownie atomowe oraz technologii BWRX-300.
Oglądaj: PGE obiera kurs w stronę zielonej energii. "Mamy wizję"
W komentarzu dla "Pulsu Biznesu" Sołowow podkreślił, że Synthos z założenia ma być "zieloną firmą" - Dla nas i naszych dzieci. Jeżeli możemy to jeszcze uzasadnić ekonomicznie, to takiej okazji nie powinno się marnować. Fundamentem naszego porozumienia (odnośnie atomu - red.) z GE jest zatem zielona i bezpieczna energia w konkurencyjnej cenie - dodał.
Michał Sołowow. Najbogatszy Polak planuje budowę reaktora jądrowego w Oświęcimiu. Komentarz ministra finansów, inwestycji i rozwoju
"To jest dobra informacja, bo to oznacza, że zarówno sektor publiczny myśli o wykorzystaniu energii jądrowej w naszym miksie energetycznym, ale nie tylko - że myśli o tym także biznes i to polski biznes" - powiedział Kwieciński w wywiadzie dla Polskiego Radia 24.
Jego zdaniem, chcąc przejść na gospodarkę o niższej emisji, nie jest łatwo przestawić się z miejsca na energię pozyskiwaną wyłącznie z odnawialnych źródeł energii. Tym samym alternatywą staje się energia jądrowa.
Zaprezentowany pod koniec listopada 2018 r. projekt "Polityki energetycznej Polski do 2040 r." przewiduje m.in. spadek udziału węgla w miksie energetycznym do 60% w 2030 r., osiągnięcie 21% udziału odnawialnych źródeł energii (OZE) w końcowym zużyciu energii brutto do 2030 r. oraz uruchomienie pierwszego bloku elektrowni jądrowej o mocy 1-1,5 GW do 2033 r. i bloków o mocy łącznie 6-9 GW do 2043 r. Nakłady inwestycyjne na nowe moce wytwórcze wynikające z PEP do 2040 r. to 400 mld zł.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl