Trwa ładowanie...

Mieszkańcy państw zamożnych są szczęśliwi

Internetowe wydanie magazynu Forbes opublikowało listę krajów szczęśliwych. Mieszkańcy państw zamożnych są szczęśliwsi niż obywatele krajów biednych, ale struktura społeczna i rodzinna liczą się również dla szczęścia obywateli.

Mieszkańcy państw zamożnych są szczęśliwiŹródło: Jupiterimages
d25fg6c
d25fg6c

Najszczęśliwszymi krajami świata są Dania, Finlandia, Norwegia, Szwecja i Holandia. Prócz położenia geograficznego państwa te łączy zamożność i wysoki poziom życia. Obdarzona lepszym klimatem Hiszpania znalazła się na 17. miejscu wśród szczęśliwych krajów Europy.

Artykuł Forbes.com z 14 lipca powołuje się na sondaż przeprowadzony grupę Gallup World Poll w 155 krajach w latach 2005 - 2009.

- Skandynawskie kraje świetnie sobie radzą - mówi szef badaczy Gallupa Jim Harter, który opracował sondaż i tłumaczy szczęście Skandynawów tym, że ich "podstawowe potrzeby są spełnione w większym stopniu niż w innych krajach".

Badacze Gallupa komentują: "pieniądze są głównym obiektem pożądania, dla wielu, bądź większości ludzi" - nic więc dziwnego, że badanie potwierdza związek między wysokością dochodu a satysfakcją z życia.

d25fg6c

"Byłoby dziwne, gdyby sukces i walka o jego zdobycie nie miały wpływu na ludzi, których prosi się o ocenę ich życia" - głosi raport, z którego wynika, że krajem ludzi najszczęśliwszych jest Dania, w której wedle danych CIA dochód per capita w 2009 roku wyniósł 36 tys. dol. Był wyższy niż w 196 krajach, spośród 227, których statystyki ekonomiczne są monitorowane przez CIA.

Jednak szóstym najszczęśliwszym krajem świata jest Kostaryka, która w sondażu wypadła lepiej niż Stany Zjednoczone.

W Kostaryce jest wysoki poziom "społecznego i psychologicznego dobrobytu" - tłumaczy Harter. - Jest to prawdopodobnie społeczeństwo, które pozwala ludziom tworzyć lepsze relacje i przywiązuje do nich większą wagę niż inne kraje - dodaje.

Drugim najszczęśliwszym krajem obu Ameryk jest zamożna Kanada, ale trzecim niezbyt bogata Panama.

Z tekstu Forbesa nie wynika, na którym miejscu listy krajów szczęśliwych znajduje się Polska.

d25fg6c
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d25fg6c