Mieszkańcy Ursynowa mają dosyć gołębi. Spółdzielnia wynajęła jastrzębia

Zbyt dużo gołębi w jednym miejscu potrafi zatruwać życie – i to dosłownie. Jedna z warszawskich spółdzielni mieszkaniowych wpadła na dość radykalny pomysł rozwiązania problemu. Ptaki będzie przeganiał jastrząb.

Mieszkańcy Ursynowa mają dosyć gołębi. Spółdzielnia wynajęła jastrzębia
Źródło zdjęć: © SMB Jary/ Fb | SBM Jary / Fb
Martyna Kośka

Mieszkańcy ul. Pięciolinii na warszawskim Ursynowie skarżyli się na ptaki, które nie dość, że bardzo hałasują, to jeszcze zanieczyszczają chodniki, parapety i niekiedy – ubrania. To problem natury nie tylko estetycznej, ale również zdrowotnej, bo odchody ptaków są nosicielami mikroorganizmów wywołujących niebezpieczne choroby.

Spółdzielnia postanowiła coś z tym zrobić. Zamiast montować na wszystkich parapetach specjalne kolce uniemożliwiające ptakom siadanie na nich, znalazła sprytniejsze rozwiązanie – wynajęła sokolnika, który w różnych porach dnia będzie się pojawiał w okolicy, a przeszkolony przez niego jastrząb będzie odstraszał uciążliwych mieszkańców drzew.

- Prace prowadzone są w sposób ściśle zaplanowany, za zgodą Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska i o różnych porach dnia, tak aby ptaki nie przyzwyczaiły się do bytowania drapieżnika – zapewniają władze SMB Jary.

Stowarzyszenie architektów: lex deweloper zagrozi konkurencji na rynku mieszkaniowym

O ile nikt nie lubi mieć ptasich odchodów na parapecie, to komentujący na Facebooku byli podzieleni co do tego, czy spółdzielnia jednak nie niszczy ekosystemu i nie strzela, nomen omen, z armaty na wróble.

- Super!!! Jest nadzieja na spacer bez parasola! – to tylko jeden z wpisów, które pokazują skalę problemu.

Obraz
© facebook | Facebook

Z drugiej strony padają zarzuty, że to żadne rozwiązanie problemu, bo ptaki przeniosą się na inne ulice i problem będzie miała sąsiednia wspólnota.

- To człowiek wprowadził się do środowiska zamieszkanego wcześniej przez ptaki - i to człowiek zanieczyszcza środowisko i zatruwa ptaki, więc bądźmy wobec tego pokorni.

Spółdzielnia przypomina, że praca drapieżnego ptaka będzie się wiązała z pewnymi niedogodnościami.

- Prosimy o wyrozumiałość, to chwilowa niedogodność. Ptaki sygnalizują sobie wzajemnie drapieżnika, jednak po serii lotów zapamiętają, że teren jest dla nich nieprzyjazny. Pragniemy wyjaśnić także, że niemożliwym jest by ptaki przeniosły się już na inne ulice, bo jastrząb dopiero rozpoczyna pracę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (105)