Trwa ładowanie...

Mieszkanie dla Młodych. Na razie mało chętnych na dopłaty w 2018 roku

Rekordowo niska popularność programu Mieszkanie dla młodych. W sierpniu do Banku Gospodarstwa Krajowego trafiły wnioski na sumę ponad 15 milionów złotych. To najniższy wynik od 2014 roku, kiedy wprowadzono program.

Mieszkanie dla Młodych. Na razie mało chętnych na dopłaty w 2018 rokuŹródło: Eastnews, fot: Wojciech Strozyk/REPORTER
dwdum8m
dwdum8m

Analityk rynku mieszkaniowego Marcin Krasoń zwraca uwagę, że od lipca można korzystać tylko z pieniędzy przeznaczonych na 2018 rok. Pieniądze na 2016 rok skończyły się w marcu.

Z kolei w lipcu wyczerpały się środki na 2017 rok, z których można było korzystać teraz. Druga połowa tych środków zostanie uruchomiona 2 stycznia przyszłego roku. Krasoń prognozuje, że wyczerpie się ona w ciągu 2-3 miesięcy.

W tej chwili z państwowych dopłat mogą korzystać tylko te osoby, które chcą kupić mieszkanie na rynku pierwotnym. Deweloperzy mają w tej chwili mieszkania z datą oddania do użytkowania na 2018 rok.

Z danych firmy REAS wynika, że stanowią one 16 procent ogółu oferty. Z kolei zakup lokalu na rynku wtórnym z dopłatą, zdaniem Krasonia, nie wchodzi w tej chwili w grę. Właściciele takich lokali z reguły chcą otrzymać całą sumę w momencie zawarcia transakcji i nie chcą czekać do 2018 roku.

dwdum8m

Program Mieszkanie dla młodych polega na jednorazowej dopłacie do kredytu hipotecznego. Osoby, które starają się o dofinansowanie nie mogą mieć więcej, niż 35 lat. Mieszkanie musi spełniać określone parametry dotyczące ceny i wielkości.

dwdum8m
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dwdum8m