Mieszkanie+. Poczta Polska udostępni swoje nieruchomości

Na działkach Poczty Polskiej może powstać od 1,3 do 1,8 tysiąca mieszkań - powiedział prezes BGK Nieruchomości Mirosław Barszcz. A Paweł Skoworotko z Poczty Polskiej dodał, że jego firma ma ponad 2 tysiące mieszkań, które też można włączyć do programu.

Mieszkanie+. Poczta Polska udostępni swoje nieruchomości
Źródło zdjęć: © PAP | Rafał Guz
Tomasz Sąsiada

BGK Nieruchomości i Poczta Polska podpisały we wtorek wstępne porozumienie dotyczące przekazania przez Pocztę na potrzeby programu Mieszkanie plus gruntów. Jak wyjaśnił Skoworotko, który jest członkiem zarządu Poczty Polskiej, umowa ramowa dotyczy pięciu działek: dwóch w Warszawie (ul. Sowińskiego oraz Worcella), we Wrocławiu (ul. Kolejowa), w Grudziądzu (ul. Łyskowskiego) oraz Rybniku (ul. Stawowa).

Skoworotko zaznaczył, że to dopiero początek i że kolejna rozważana przez BGKN działka należąca do Poczty Polskiej znajduje się w Katowicach. Dodał, że Poczta Polska ma także ponad 2 tys. mieszkań, które można włączyć do programu. Przyznał jednak, że część z tych mieszkań jest obecnie wynajmowana, między innymi na wolnym rynku.

Skoworotko powiedział także, że Poczta posiada dużo pomieszczeń nad urzędami pocztowymi, w małych miejscowościach. Te lokale także można przeznaczyć na mieszkania w ramach programu Mieszkanie+.

Barszcz zaznaczył, że "to nie jest jeszcze umowa inwestycyjna, ale dobry początek". Do końca roku być może zostaną podpisane umowy inwestycyjne, a na początku 2018 roku pojawią się już projekty domów na działkach Poczty Polskiej. - Może tam powstać od 1,3 tys. do 1,8 tys. mieszkań - dodał.

- Porozumienie jest wstępem do przeprowadzenia szczegółowych analiz poszczególnych gruntów zgłoszonych przez Pocztę Polską - sprecyzowało biuro prasowe BGKN. Jego pracownicy dodali, że przed podpisaniem umowy inwestycyjnej niezbędne jest wypracowanie szczegółowych rozwiązań. Mają one dotyczyć m.in. inicjowania, nadzorowania i koordynowania procesów inwestycyjnych, zarządzania nieruchomościami czy obsługiwania przyszłych najemców.

Prezes BGKN zaznaczył, że zgodnie z ramową umową, projekty mieszkaniowe będą realizowane przez spółkę celową, w której wspólnikami będą BGK Nieruchomości i Poczta Polska. Wspólna realizacja projektów możliwa będzie po nadaniu ram legislacyjnych, umożliwiających zbywanie lub przekazywanie przez Pocztę Polską nieruchomości na potrzeby realizacji programu.

Budowę mieszkań sfinansuje BGK Nieruchomości - spółka należąca do grupy Polskiego Funduszu Rozwoju. Zgodnie z zawartą umową, w ciągu najbliższego roku Poczta Polska będzie przedstawiać wykazy nieruchomości, które po przeprowadzeniu szczegółowych analiz mogą zostać zakwalifikowane na potrzeby programu Mieszkanie Plus.

W części komercyjnej program Mieszkanie+ zakłada budowę dostępnych cenowo mieszkań na wynajem z opcją dojścia do własności. Program pozwoli na efektywne wykorzystanie nieużywanych dziś gruntów, będących w posiadaniu m.in. Skarbu Państwa i spółek z jego udziałem, jak również samorządów i inwestorów prywatnych. BGKN dysponuje obecnie potencjałem budowy około 20 tys. mieszkań w ponad 70 miastach w całej Polsce. Budowa pierwszych mieszkań ruszyła w grudniu ub.r. w Białej Podlaskiej i Jarocinie.

Źródło artykułu:PAP
nieruchomościmieszkanie+poczta polska

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (6)