Trwa ładowanie...

Mija 25 lat od awarii w Czarnobylu: Polska obiecała pieniądze

Polska wymieniana jest w gronie państw-darczyńców, które przyłączą się do finansowania budowy nowej osłony nad sarkofagiem, ochraniającym uszkodzony 25 lat temu przez eksplozję reaktor elektrowni atomowej w Czarnobylu.

Mija 25 lat od awarii w Czarnobylu: Polska obiecała pieniądzeŹródło: AFP
d1buaxq
d1buaxq

Kwota, którą przeznaczy na ten cel Warszawa, nie jest jeszcze znana - podała w poniedziałek, z powołaniem na źródła dyplomatyczne, agencja Interfax-Ukraina.

Sumy wydzielone przez poszczególne kraje na zapewnienie bezpieczeństwa elektrowni w Czarnobylu zostaną ogłoszone we wtorek, podczas konferencji międzynarodowych darczyńców w Kijowie.

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso zadeklarował w rozmowach z prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem, że wydzieli z unijnych funduszy na projekty związane z zabezpieczeniem elektrowni atomowej w Czarnobylu 110 milionów euro.

d1buaxq

Państwa G8 mają dokonać na ten cel wspólnej wpłaty wysokości 332,8 mln euro - pisze Interfax-Ukraina.

Wołodymyr Hołosza, szef ukraińskiej agencji zarządzającej strefą wokół Czarnobyla, informował niedawno, że projekt związany z powstawaniem nowego zabezpieczenia w Czarnobylu wart jest ponad 1,5 mld euro, a sam sarkofag będzie kosztował 990 mln euro.

"Obecnie zebrano 900 mln euro, więc brakuje nam około 600 mln" - mówił na początku kwietnia dziennikarzom Hołosza.

Poza państwami G8 i Polską wśród darczyńców, którzy zgłoszą we wtorek sumy na pomoc dla Czarnobyla, są m.in. Finlandia, Szwecja, Szwajcaria, Norwegia, Katar i Korea Płd.

Sama Ukraina zamierza sfinansować prace w Czarnobylu warte 29 mln euro - podała agencja Interfax-Ukraina.

We wtorek na uroczystości związane z 25. rocznicą katastrofy w Czarnobylu przyjedzie do Kijowa prezydent RP Bronisław Komorowski.

d1buaxq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1buaxq