Trwa ładowanie...

Mikrorachunek podatkowy. Podstawowe informacje i istotne terminy

Mikrorachunek podatkowy dotyczy ponad 25 milionów Polaków. Chodzi o wszystkich podatników PIT, CIT i VAT, który powinni do końca 2019 roku wygenerować konto, gdyż ich dotychczasowe rachunki przestaną działać.

Mikrorachunek podatkowy. Podstawowe informacje i istotne terminyŹródło: Shutterstock.com
dcw3434
dcw3434

Mikrorachunek podatkowy. Podstawowe informacje i istotne terminy

Wraz z początkiem 2020 roku dotychczasowe rachunki urzędów skarbowych przestają obowiązywać, a wszelkich wpłat należy dokonywać na tzw. mikrorachunek podatkowy.

Oglądaj: Mikrorachunek podatkowy. PIT, CIT i VAT na jednym rachunku

Numer swojego mikrorachunku podatkowego można sprawdzić w dowolnym momencie, korzystając przy tym z generatora dostępnego na stronie podatki.gov.pl lub w każdym urzędzie skarbowym.

Przypomnijmy, że sam mikrorachunek podatkowy, to nowe uproszczenie przygotowane przez resort finansów i Krajową Administrację Skarbową (KAS). Za jego sprawą podatnik będzie miał jeden, stały, indywidualny rachunek do wpłat podatków PIT, CIT i VAT.

dcw3434

Mikrorachunek podatkowy. Użyteczność zmian wprowadzanych przez resort finansów

Na mikrorachunek podatkowy wpłacać będzie można również odsetki za zwłokę z tytułu zaległości podatkowych PIT, CIT i VAT oraz koszty upomnienia. Jednocześnie podatki inne niż PIT, CIT i VAT będzie można wpłacać na dotychczasowych zasadach, czyli na rachunki podatkowe urzędów skarbowych.

Wraz z początkiem przyszłego roku pojawi się również obowiąezk umieszczania numeru NIP na paragonie. Tylko taki paragon będzie stanowił podstawę do wystawienia faktury. Sprzedawca nie będzie miał prawa wystawienia faktury do paragonu, który nie będzie zawierać numeru NIP nabywcy, pomimo zgłoszenia takiego żądania przez kupującego w ustawowym terminie.

dcw3434
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dcw3434