Trwa ładowanie...
d2bpc1c
finanse
30-04-2010 16:09

Minister finansów zwróci się na początku przyszłego tyg. do NBP o podpis pod FCL - źródło

30.04. Warszawa (PAP) - Minister finansów Jacek Rostowski, po konsultacji z premierem Donaldem Tuskiem, najprawdopodobniej na początku przyszłego tygodnia zwróci się do Narodowego...

d2bpc1c
d2bpc1c

30.04. Warszawa (PAP) - Minister finansów Jacek Rostowski, po konsultacji z premierem Donaldem Tuskiem, najprawdopodobniej na początku przyszłego tygodnia zwróci się do Narodowego Banku Polskiego o podpis pod wnioskiem o przedłużenie dostępu do elastycznej linii kredytowej (FCL) Międzynarodowego Funduszu Walutowego - poinformowało PAP wysoko postawione źródło rządowe.

"Polska potrzebuje FCL ze względu na sytuację Grecji, nie można sobie pozwolić na ryzyko, że wydarzy się coś nieprzewidzianego, a my nie będziemy mieli tej +polisy+, najlepiej żeby nie było przerwy między wygaśnięciem obecnej linii a uzyskaniem dostępu do nowej, albo żeby chociaż była ona jak najkrótsza, bo sytuacja na południu Europy zmienia się dynamicznie" - powiedziało PAP źródło pragnące zachować anonimowość.

Dostęp do FCL wygasa z dniem 5 maja br.

"Najprawdopodobniej minister finansów na początku przyszłego tygodnia zwróci się do prezesa Wiesiołka o podpis pod wnioskiem o przedłużenie FCL, oczywiście najpierw musi dojść do ostatecznych konsultacji w tej sprawie z premierem" - dodało źródło.

d2bpc1c

Zarząd NBP, w opublikowanym w piątek komunikacie, poinformował, że obecnie nie jest zasadne ponowne ubieganie się przez Polskę o udostępnienie przez MFW FCL. Jednak w przypadku, gdyby minister finansów uznał za zasadne uzyskanie przez Polskę dostępu do FCL w związku z wystąpieniem czynników fiskalnych, NBP będzie gotów poprzeć starania rządu w tym zakresie.

W odpowiedzi wiceminister finansów Ludwik Kotecki stwierdził, że pomimo tego, iż fundamenty polskiej gospodarki są zdrowe i obecnie nie ma zagrożeń dla stabilności gospodarczej Polski, złotego czy finansów publicznych, to przedłużenie dostępu do FCL jest wciąż potrzebne ze względu na niestabilną sytuację fiskalną Grecji i części innych krajów UE.

Bartek Godusławski (PAP)

bg/ ana/

d2bpc1c
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2bpc1c