Ministerstwo Finansów: potrzebne wyższe odsetki za zwłokę

Ministerstwo Finansów uważa, że obecny sposób wyliczania odsetek za zwłokę w zapłacie podatku nie gwarantuje dyscypliny podatników.

Ministerstwo Finansów: potrzebne wyższe odsetki za zwłokę
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

Dlatego też w miejsce obecnego mechanizmu (karne odsetki wynoszą dwukrotność stopy lombardowej NBP, na 25-proc. "rabat" mogą liczyć podmioty, które z własnej inicjatywy złożyły korektę deklaracji), MF chce wprowadzić nowy. Resort chce, aby odsetki wyniosły dwukrotność stopy lombardowej plus 2 pkt proc., nie mniej jednak niż 8 proc. Tak wyliczony karny kupon wyniósłby obecnie (przy stopie lombardowej 5 proc.) nie 10, a 12 proc. w skali roku.

Propozycja znalazła się w opublikowanych właśnie przez resort założeniach do projektu zmian ordynacji podatkowej. "W związku z obserwowaną tendencją słabszej reakcji banków na zmiany stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej różnica między stawką oprocentowania kredytów obrotowych oraz stawką odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych zmniejsza się, szczególnie w zakresie stawki obniżonej" - czytamy w dokumencie.

Nie wiadomo, czy podobne zasady byłyby stosowane przy odsetkach ustawowych, o których stanowi kodeks cywilny, używanych w regulacji zobowiązań między stronami umów. Obecnie odsetki ustawowe, wyznaczone w rozporządzeniu Rady Ministrów z grudnia 2008 r., wynoszą 13 proc.

Oprócz tego, MF postuluje inne zmiany w ordynacji, które w założeniu prowadzić mają do zmniejszenia szarej strefy. Ministerstwo chce ułatwić kontrolerom skarbowym dostęp do danych o podmiotach reklamujących się w Internecie lub wystawiających tam towary na sprzedaż.
_ Żądania organów podatkowych powinny dotyczyć takich ogłoszeń, których treść wskazuje na prowadzenie działalności mogącej powodować powstanie obowiązku podatkowego lub mającej wpływ na wysokość zobowiązania podatkowego _ - czytamy w opublikowanym dokumencie.

Resort planuje także wprowadzić w nowelizacji zmiany, które nakazał Trybunał Konstytucyjny. Chodzi m.in. o to, aby wspólnicy rozwiązanej spółki cywilnej mogli złożyć wniosek o stwierdzenie nadpłaty podatku należnego spółce. Zmienić się ma też definicja nadpłaty.

Konrad Krasuski
PARKIET

płatnośćnależnośćodsetki

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)