Trwa ładowanie...
dqosxhu
26-02-2016 17:05

Ministerstwo Finansów prezentuje dorobek 100 dni

Projekt ustawy o obniżeniu podatku CIT do 15 proc. dla małych przedsiębiorców, przygotowanie "stabilnego budżetu państwa na 2016 rok, który w bezpieczny sposób pozwala realizować jedną z obietnic rządu - program 500+, zachowując deficyt 2,8 proc." - to niektóre osiągnięcia MF na sto dni rządu, o których resort poinformował w piątkowym komunikacie.

dqosxhu
dqosxhu

W komunikacie swych o dokonaniach w ciągu pierwszych stu dni rządu Beaty Szydło Ministerstwo Finansów przypomina m.in., że w czwartek komitet stały Rady Ministrów zaakceptował przygotowaną przez resort klauzulę obejścia prawa podatkowego.

"Wdrażane są też rozwiązania, które pozwolą skuteczniej typować oszustów i nie zajmować czasu uczciwym podatnikom (Jednolity Plik Kontrolny i specjalna spółka do pozyskiwania rozwiązań informatycznych). Minister Finansów zdecydował także o zmianie podejścia do kwestii tzw. toksycznych opcji walutowych. Polska będzie także w tym roku płaciła mniej za dostęp do elastycznej linii kredytowej (FCL) Międzynarodowego Funduszu Walutowego" - głosi komunikat MF.

Resort przyznaje zarazem, że "pierwsze 100 dni nie było czasem pozbawionym niełatwych chwil". "Krytycznym momentem była obniżka ratingu przez agencję S&P. Polska szybko odzyskała jednak poziom rentowności swoich obligacji sprzed połowy stycznia 2016 roku" - głosi komunikat, cytując słowa ministra Pawła Szałamachy, że decyzja o obniżeniu ratingu była motywowana politycznie, a nie ekonomicznie.

W komunikacie resort wylicza też szczegółowo przygotowane przez siebie projekty wraz z terminami, m.in. wprowadzony w styczniu nowy podatek od niektórych instytucji finansowych, który ma zwiększyć dochody budżetowe o ok. 5,5 mld zł.

dqosxhu

Inne dokonania, według komunikatu, to: opublikowanie w grudniu wstępnej wersji Jednolitego Pliku Kontrolnego, dzięki któremu kontrola skarbowa "będzie mogła znacznie wcześniej i bardziej efektywnie typować do kontroli podmioty podejrzane o udział w przestępstwach VAT"; złożenie w lutym projektu ustawy o powołaniu spółki celowej, "której zadaniem będzie dostarczenie organom administracji rozwiązań informatycznych i wyposażenie jej w systemy, urządzenia teleinformatyczne lub oprogramowanie zapewniające zwiększenie efektywności działań"; grudniowa interpretacja ogólna resortu w sprawie opcji walutowych, która "poprawiła sytuację wielu polskich firm", oszukanych przez instytucje finansowe i potraktowanych niesprawiedliwie przez organy administracji podatkowej; styczniowe obniżenie elastycznej linii kredytowej (FCL) przez MFW z ok. 19,8 mld euro do ok. 16,6 mld euro.

MF chwali się też "bardzo efektywną sprzedażą długu publicznego". "Wszystkie aukcje przeprowadzone od początku roku cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem, co sprzyja zaciąganiu długu po rekordowo niskich kosztach; dzięki temu w tej chwili jest sfinansowane ok. 39 proc. potrzeb pożyczkowych kraju" - głosi komunikat.

Wśród działań prowadzonych obecnie resort wymienia m.in. ograniczenie problemu nielegalnych cen transferowych. "Działania kontrolne zostały już rozpoczęte, jednak będą zintensyfikowane w II kwartale; skoncentrują się one na podmiotach, które w ubiegłych latach nie zapłaciły w ogóle podatku CIT, pomimo znacznej dynamiki przychodów, co wskazuje na zaprojektowaną strukturę nakierowaną na obniżenie podstawy opodatkowania w RP do zera" - głosi komunikat.

dqosxhu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dqosxhu