Trwa ładowanie...

Ministerstwo ostrzega. Oszuści podszywają się pod resort. Próba wyłudzenia danych

Oszuści szukają nowych sposobów na wyłudzenie danych osobowych. Ministerstwo Finansów ostrzega przed telefonami od osób, które podszywają się pod pracowników resortu lub Krajowej Administracji Skarbowej. Ministerstwo nie prowadzi telefonicznej weryfikacji prowadzonych spraw i nie zbiera informacji na temat podatników.

Oszuści podszywają się pod resort finansów Oszuści podszywają się pod resort finansów Źródło: Adobe Stock, fot: ©Jo Panuwat D - stock.adobe.com
d23hlnq
d23hlnq

Resort finansów ostrzega przed oszustami podszywającymi się pod pracowników Ministerstwa Finansów i urzędów skarbowych. Oszuści próbują wykorzystać niewiedzę obywateli.

"Ostrzegamy przed telefonami od nieznanych osób, które podają się za pracowników urzędów skarbowych lub Ministerstwa Finansów. To próby wyłudzenia danych podatników" – czytamy w komunikacie opublikowanym przez Ministerstwo Finansów.

Jak podkreślono — resort finansów nie prowadzi telefonicznej weryfikacji prowadzonych spraw. Nie zbiera też w ten sposób informacji o podatnikach.

d23hlnq

MF ostrzega, że osoby podające się za pracowników urzędów skarbowych lub ministerstwa telefonują w sprawach dodatków do PIT-u, lub podejrzanych przelewów.

Omikron w Polsce. Czy handel zniesie więcej obostrzeń?

Oszuści dzwonią i wysyłają wiadomości

"Podobne próby wyłudzeń mogą pojawić się w wiadomościach wysyłanych przez oszustów, którzy próbują uzyskać od nas pieniądze lub informacje" – ostrzega ministerstwo.

Resort radzi również, co warto zrobić, gdy dojdzie do powyższych sytuacji.

d23hlnq
"W przypadku otrzymania podejrzanego telefonu i próby wyłudzenia danych, użyj w swoim telefonie funkcji "przekaż" albo "udostępnij" i przekaż treść otrzymanej wiadomości na numer 799-448-084. Zgłoszenie zostanie przekazane do analityków CERT Polska. Każde zgłoszenie może pomóc ochronić tysiące innych użytkowników" – czytamy w komunikacie.

MF odsyła także na stronę Państwowego Instytutu Badawczego NASK, gdzie można uzyskać więcej informacji o zagrożeniu.

d23hlnq

W przypadku otrzymania podejrzanego telefonu lub próby wyłudzenia danych, które dotyczą Ministerstwa Finansów oraz Krajowej Administracji Podatkowej, należy przekazać zgłoszenie na adres incydent@mf.gov.pl.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d23hlnq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d23hlnq