Ministrowie finansów G20 wzmocnią działania antyrecesyjne
Ministrowie finansów G20 reprezentujący kraje
wnoszące ok. 80 proc. do globalnego PKB obiecali, że
wzmocnią działania prowadzące do wyciągnięcia światowej gospodarki
z recesji, w której znalazła się na skutek kryzysu na finansowych
rynkach.
"Jesteśmy zdecydowani podjąć konsekwentne działania konieczne do przywrócenia wzrostu" - stwierdza komunikat grupy zrzeszającej najbardziej uprzemysłowione państwa świata, najbardziej prężne tzw. rynki wschodzące, UE i międzynarodowe instytucje finansowe.
Brytyjski minister finansów Alistair Darling, który przewodniczył dwudniowym obradom ministerialnym G20 w Horsham pod Londynem powiedział BBC, iż "ramowe porozumienie udało się osiągnąć we wszystkich najważniejszych kwestiach", choć nie podał przykładów.
Obrady ministerialne G20, w których uczestniczyli także prezesi banków centralnych miały na celu przygotowanie porządku obrad antykryzysowego szczytu gospodarczego wyznaczonego w Londynie na 2 kwietnia.
Ramowe porozumienie z Horsham będzie podstawą dla konkretnych ustaleń, które mają zapaść na szczycie.
Według nieoficjalnych doniesień w trakcie obrad dały o sobie znać różnice dotyczące m. in. skali i zakresu działań stymulujących gospodarkę (wydatków publicznych, ulg podatkowych)
, priorytetów działań i konkretnych kwestii: regulacji i nadzoru globalnego systemu finansowego, zwiększenia rezerw MFW, objęcia standardami OECD tzw. rajów podatkowych.
Niemcy uważają, że zwiększanie pakietu stymulacyjnego do 2,0 proc. PKB, jak chcą Stany Zjednoczone, jest przedwczesne, zaś Francja sądzi, iż regulacja systemu finansowego powinna mieć pierwszeństwo przed działaniami stymulacyjnymi.
USA, które ogłosiły ostatnio pakiet stymulacyjny wart 787 mld dolarów uważają, że Europa powinna brać z nich przykład.
Chiny nie ukrywają zaniepokojenia z powodu rosnącego zadłużenia USA, ponieważ są posiadaczem obligacji skarbowych rządu amerykańskiego na bilion USD.
Kraje eurostrefy zgodziły się na podwojenie rezerw Międzynarodowego Funduszu Walutowego - do 500 mld USD i przyznanie Funduszowi zadania monitorowania globalnego ryzyka, zaś kraje BRIC (Brazylia, Rosja, Indie i Chiny) - największe w grupie wschodzących rynków - chcą mieć więcej do powiedzenia w sprawie funkcjonowania MFW.
W szczególności zależy im na zwiększeniu ciężaru ich głosów, a tym samym uzyskaniu większego wpływu na proces podejmowania decyzji. Obecna struktura i model funkcjonowania MFW, ukształtowane po II wojnie światowej, nie uwzględniają gospodarczej rangi Chin.
W osobnym oświadczeniu po rozmowach z Horsham, interpretowanym jako krytyka państw gospodarczo rozwiniętych, grupa BRIC zaapelowała do USA i państw eurostrefy, by usprawniły system obiegu informacji na temat kondycji ich gospodarek z myślą o lepszej koordynacji działań antyrecesyjnych, zapobieżeniu niekontrolowanemu narastaniu makroekonomicznej nierównowagi i łagodzeniu skutków cyklicznych wahań koniunktury.