Trwa ładowanie...
d1vjnxx
20-10-2016 14:08

'Minutes': RPP za stabilizacją stóp procentowych w najbliższych kwartałach

Warszawa, 20.10.2016 (ISBnews) - Podczas październikowego posiedzenia członkowie Rady Polityki Pieniężnej (RPP) ocenili, że stabilizacja stóp procentowych sprzyja utrzymaniu polskiej gospodarki na ścieżce zrównoważonego wzrostu oraz pozwala zachować równowagę makroekonomiczną, wynika z "minutes" z tego spotkania, opublikowanych przez Narodowy Bank Polski (NBP). Członkowie RPP uznali, że za stabilizacją stóp procentowych przemawia dodatkowo utrzymująca się niepewność dotycząca krajowych i zewnętrznych uwarunkowań polityki pieniężnej.

d1vjnxx
d1vjnxx

Część członków stwierdziła, że możliwe jest podniesienie stóp procentowych w przypadku wyraźnego przyśpieszenia wzrostu gospodarczego oraz pojawienia się presji inflacyjnej stwarzającej ryzyko przekroczenia celu inflacyjnego w średnim okresie.

"Członkowie ci wskazywali jednak, że - w świetle dostępnych informacji - najbardziej prawdopodobna jest stabilizacja stóp procentowych w perspektywie kolejnych kwartałów" - czytamy w "minutes".

Ponadto, część członków Rady uważała za uzasadnione obniżenie stóp procentowych w sytuacji dalszego spowalniania wzrostu gospodarczego i wydłużania się okresu deflacji i pojawienia się jej negatywnych skutków dla gospodarki.

"Członkowie ci zaznaczali, że obniżenie stóp procentowych NBP mogłoby sprzyjać wzrostowi dynamiki PKB, w szczególności pobudzając aktywność inwestycyjną" - czytamy dalej.

d1vjnxx

Niektórzy członkowie Rady wskazali na wysoki realny poziom stóp procentowych w Polsce na tle innych krajów CEE. Pojawiły się wśród członków Rady oceny, iż wysokość stóp procentowych NBP nie hamuje wzrostu inwestycji w polskiej gospodarce, gdyż wysoki poziom oszczędności przedsiębiorstw umożliwia finansowanie firmom działalność ze środków własnych.

Rada postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie: stopa referencyjna 1,50%, stopa lombardowa 2,50%, stopa depozytowa 0,50%, stopa redyskonta weksli 1,75%.

(ISBnews)

d1vjnxx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1vjnxx