Trwa ładowanie...

MiR: nie będzie limitu wieku w programie MdM dla rodzin wielodzietnych

Rodziny i osoby samotne posiadające co najmniej troje dzieci nie będą ograniczone limitem wieku 35 lat w programie Mieszkanie dla Młodych - przewiduje projekt nowelizacji zaproponowanej przez resort infrastruktury. Taką poprawkę zaakceptował już Komitet Stały Rady Ministrów.

MiR: nie będzie limitu wieku w programie MdM dla rodzin wielodzietnychŹródło: Fotolia
dxes90k
dxes90k

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju zdecydowało o zniesieniu limitu wieku dla rodzin i osób wielodzietnych po uzgodnieniach z ministrem pracy i polityki społecznej - poinformowały służby prasowe resortu infrastruktury. Uwzględniono "analizy dotyczące dzietności kobiet i czynników wpływających na dzietność oraz danych dotyczących przesuwania się wieku, w którym rodzice decydują się na dzieci" - podkreśliło MiR uzasadniając swą decyzję. Dotychczas MIR utrzymywało ograniczenie wiekowe w programie MdM - maksymalnie 35 lat mógł mieć młodszy z małżonków lub osoba samotna.

Niski udział rodzin i osób wielodzietnych w rządowym programie Mieszkanie dla Młodych - który ma wesprzeć młodych Polaków w zakupie mieszkania - to jeden z najważniejszych powodów, dla którego resort infrastruktury zdecydował o potrzebie znowelizowania ustawy "o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez ludzi młodych", regulującej zasady programu MdM. Jak informował jeszcze w grudniu Stanisław Kudroń z Departamentu Mieszkalnictwa MiR, projekt nowelizacji zaproponowany przez resort został już przekazany do akceptacji rządu.

Poprawkę dotyczącą zniesienia limitu wieku zaakceptował 8 stycznia Stały Komitet Rady Ministrów. "Zatem pod obrady rządu trafi odpowiednio zmieniony projekt, jeszcze bardziej zachęcający rodziny do wychowywania co najmniej trojga dzieci" - podkreśliło MiR.

Wcześniej, jak informował Kudroń, w nowelizacji zapisano szereg innych rozwiązań prorodzinnych, które mają obowiązywać już w 2015 r. W tym m.in.: finansowe wsparcie państwa w przypadku rodzin lub osób z dwójką dzieci ma wzrosnąć z 15 proc. do 20 proc. tzw. wartości odtworzeniowej mieszkania. Rodzina lub osoba z trójką dzieci otrzyma 30 proc. tej wartości (obecnie jest to także 15 proc.).

dxes90k

Ponadto rodziny lub osoby z trójką dzieci będą mogły liczyć na dofinansowanie do większej powierzchni mieszkania - 65 m2 (w innych przypadkach jest to 50 m2). - Obrazowo można powiedzieć, że po nowelizacji dofinansowaniem dla rodzin z trójką dzieci zostanie objęty dodatkowy pokój. Warunkiem jest, żeby kupowany lokal był nie mniejszy niż te 65 m2 - wyjaśniał Kudroń.

Istotnym elementem zaproponowanych przez resort infrastruktury zmian jest też zniesienie wymogu kupna pierwszego mieszkania dla rodzin z co najmniej trójką dzieci. W założeniach resortu takie rodziny będą mogły korzystać w 2015 r. z dofinansowania w ramach programu MdM nawet wtedy, gdy mają już swoje mieszkanie, ale chcą poprawić warunki bytowe.

Eksperci z rynku nieruchomości dobrze ocenili zaproponowane zmiany, wskazując jednocześnie, że zniesienie limitu wieku ma w tym przypadku kluczowe znaczenie. Analityk z firmy Home Broker Marcin Krasoń przyznał, że dalsze utrzymywanie ograniczenia wiekowego na poziomie 35 lat oznaczałoby problemem dla realizacji programu w stosunku do rodzin wielodzietnych. - Jak wskazują statystyki Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, ponad 30 proc. trzecich dzieci rodzonych jest przez matki po 35. roku życia - podkreślił Krasoń.

Według danych państwowego Banku Gospodarstwa Krajowego odpowiedzialnego za realizację programu w 2014 r. - czyli pierwszym roku funkcjonowania programu - na ogólną sumę 12 948 zawartych umów, tylko 36 z nich dotyczyło małżeństw z trójką lub więcej dzieci (0,28 proc. wszystkich zawartych umów). Nie zawarto natomiast ani jednej umowy z rodzicem samotnie wychowującym trójkę lub więcej dzieci.

dxes90k

Z danych tych wynika także, że ponad połowa beneficjentów (6727 umów, 51,95 proc.) to osoby samotne. Drugą liczną grupą beneficjentów, choć już dwukrotnie mniejszą, są małżeństwa bezdzietne (3168 umów, 24,47 proc.)

Małżeństwa z jednym dzieckiem to 16,46 proc. zawartych umów, było ich 2131. Wsparcie państwa dotyczyło też 419 małżeństw z dwójką dzieci - 3,24 proc. Z osobami z jednym dzieckiem zawarto 433 umowy - 3,34 proc. wszystkich umów. Osoby samotnie wychowujące dwójkę dzieci stanowiły 0,26 proc. - 34 umowy.

Decyzja o kształcie nowelizacji programu MdM należy do rządu, który zdecyduje, jaka będzie ostateczna jej wersja, zanim przekaże ją do Sejmu.

dxes90k
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dxes90k