MIR oczekuje, że KE zatwierdzi większość programów dla regionów do końca grudnia
Ponad 31 mld euro z regionalnych programów operacyjnych (RPO) na lata 2014-2020 trafi do samorządów m.in. na rozwój przedsiębiorczości czy inwestycje drogowe. Wiceszef MIR Adam Zdziebło ocenił, że KE powinna zatwierdzić większość z nich do końca grudnia.
16.12.2014 14:40
Z 82,5 mld euro, które Polska otrzyma z polityki spójności UE na lata 2014-2020, ponad 31 mld euro dostaną samorządy. W efekcie będą zarządzały 40 proc. wszystkich pieniędzy z polityki spójności. Dla porównania w poprzedniej perspektywie finansowej (2007-2013) było to 25 proc.
Polska przekazała do KE wszystkie RPO. "Bruksela oczekiwała, by były one takie same. To wydłużyło trochę negocjacje z Komisją Europejską. Dla nas i dla regionów było oczywiste, że mamy szesnaście programów regionalnych. Każdy region jest inny, a programy muszą uwzględniać ich specyfikę" - powiedział PAP wiceminister infrastruktury i rozwoju Adam Zdziebło.
Jak wyjaśnił, na ostatnim etapie negocjacji KE miała kilka dodatkowych pytań do samorządów, które były związane z odnawialnymi źródłami energii (OZE). "KE pytała regiony, w którym kierunku chcą pójść, jeśli chodzi o odnawialne źródła energii, w jakim stopniu chcą wykorzystywać kogenerację (jednoczesne wytwarzanie ciepła i energii elektrycznej - PAP), czy węgiel" - mówił.
"Oczekujemy, że KE zatwierdzi zdecydowaną większość regionalnych programów operacyjnych do końca grudnia, albo na początku przyszłego roku" - dodał wiceszef MIR.
Zdziebło zauważył, że duża część wsparcia z RPO trafi na rozwój przedsiębiorczości, a także na inwestycje drogowe czy związane z ochroną środowiska.
Najwięcej pieniędzy w ramach RPO otrzyma województwo śląskie - ponad 3,4 mld euro. Znaczące środki trafią też do woj. małopolskiego - 2,8 mld euro. Pozostałe regiony będą miały odpowiednio: dolnośląskie - ponad 2,2 mld euro; kujawsko-pomorskie - ponad 1,9 mld euro; lubelskie - ponad 2,2 mld euro; lubuskie - 906 mln euro; łódzkie - ponad 2,2 mld euro; opolskie - 944 mln euro; podkarpackie - ponad 2,1 mld euro; podlaskie - ponad 1,2 mld euro; pomorskie - ponad 1,8 mld euro; świętokrzyskie - ponad 1,3 mld euro; warmińsko-mazurskie - ponad 1,7 mld euro; wielkopolskie - ponad 2,4 mld euro i zachodniopomorskie - ponad 1,6 mld euro. Mazowsze będzie dysponowało kwotą ponad 2 mld euro.
Nowością jest to, że część pieniędzy z Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS), na który przeznaczono w sumie w latach 2014-2020 blisko 13 mld euro, będzie również zarządzana przez regiony. Mają one trafić m.in. na zwiększanie zatrudnienia w poszczególnych województwach, projekty edukacyjne i szkolenia oraz na zakładanie własnych firm.
Do tej pory KE zatwierdziła dwa krajowe program operacyjne na lata 2014-2020. Jeden z nich to "Polska Cyfrowa" o wartości 2,17 mld euro. Z pieniędzy tych będą mogli skorzystać: przedsiębiorcy, w tym szczególnie firmy telekomunikacyjne, administracja publiczna, uczelnie, fundacje, stowarzyszenia, państwowe instytucje kultury oraz samorządy. Do 2020 r. każdy Polak powinien mieć dostęp do internetu o przepustowości co najmniej 30 Mb/s oraz do nowoczesnych e-usług.
KE przyjęła też program "Pomoc Techniczna", z którego ponad 700 mln euro trafi m.in. do instytucji zajmujących się obsługą pieniędzy unijnych z nowej perspektywy i na promocję tych funduszy.
Zdziebło ocenił, że kolejnym krajowym programem, który przyjmie KE, będzie "Infrastruktura i Środowisko". "Zakładam, że będzie to koniec tego roku, bądź początek przyszłego roku. Wydaje się, że jest on wynegocjowany do ostatniego zapisu" - zaznaczył.
Wiceminister podkreślił, że w pierwszym kwartale 2015 r. powinny zostać uruchomione pierwsze konkursy z programu "Infrastruktura i Środowisko". "Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad jest w już trakcie postępowań przetargowych na projekty, które będą realizowane w ramach tego programu" - powiedział.
"Infrastruktura i Środowisko" to największy program w nowej pespektywie unijnej. Jego budżet sięga 27,41 mld euro. Unijne pieniądze trafią na projekty związane niskoemisyjną gospodarką, ochroną środowiska, przeciwdziałaniem zmianom klimatu, transportem i bezpieczeństwem energetycznym oraz ochroną zdrowia i dziedzictwa kulturowego.
Pozostałe krajowe programy to: "Inteligentny Rozwój" (ok. 8,6 mld euro), "Wiedza Edukacja Rozwój" (ok. 4,7 mld euro, łącznie z instrumentem inicjatywa na rzecz zatrudnienia młodzieży) i ponadregionalny program dla województw lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego "Polska Wschodnia" (2 mld euro).