MIR: wsparcie UE na projekty informatyczne w programach na lata 2014-2020

Projekty dotyczące technologii informacyjno-komunikacyjnych mogą liczyć na wsparcie UE we wszystkich programach krajowych i regionalnych na lata 2014-2020 - poinformowała wiceszefowa MIR Iwona Wendel. Chodzi m.in. o sieci szerokopasmowe i cyfryzację administracji.

09.07.2015 16:10

Z informacji Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju (MIR) wynika, że na zwiększanie dostępności, stopnia wykorzystania i jakości technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK) przeznaczono ponad 3 mld euro. Chodzi m.in. o budowę sieci szerokopasmowych, cyfryzację administracji, digitalizację zasobów nauki i kultury oraz rozwój umiejętności cyfrowych mieszkańców Polski.

"3 mld euro to nie wszystkie fundusze, jakie w latach 2014-2020 przeznaczymy na rozwój technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK). () Wiele działań kluczowych dla cyfryzacji, związanych pośrednio z TIK, otrzyma wsparcie z różnych programów krajowych" - podkreślała wiceszefowa MIR podczas Polsko-Indyjskiego Forum IT w Krakowie.

Jak mówiła, na unijne wsparcie mogą liczyć projekty infrastrukturalne wykorzystujące nowoczesne technologie. Mogą one dotyczyć np. transportu, w tym m.in. inteligentnych systemów transportowych, lokalnych centrów sterowania ruchem czy inteligentnych sieci energetycznych, a także inwestycji w zakresie ochrony środowiska. Chodzi np. o systemy automatyki i robotyki w oczyszczalniach ścieków czy spalarniach. Fundusze UE na ten cel znajdą się w programie operacyjnym "Infrastruktura i Środowisko" oraz w programach regionalnych - dodała.

Wiceminister zwracała też uwagę na możliwości, jakie dają technologie informacyjno-komunikacyjne w rozwoju inteligentnych miast (smart cities). Na ten cel przeznaczono w programach operacyjnych ponad 18 mld euro.

"Miasto smart to miasto dobrze zarządzane i przyjazne mieszkańcom. W budowaniu takiego miasta nie chodzi tylko o wykorzystanie nowoczesnych technologii w inwestycjach infrastrukturalnych" - podkreśliła Wendel. Na ideę inteligentnego miasta - jak mówiła - składają też inne elementy, w tym m.in. inwestowanie w wiedzę i umiejętności, w tym cyfrowe, mieszkańców, dostępność e-usług, sprawne zarządzanie informacją i komunikacja z mieszkańcami w urzędach, a także większy ich udział w podejmowaniu decyzji.

Polsko-Indyjskie Forum IT w Krakowie zorganizowały Akademia Górniczo-Hutnicza, województwo małopolskie oraz Fundacja Polsko-Indyjska Rada Biznesu.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)