Trwa ładowanie...
d58tsmh

MKiDN: 70. rocznica powstania w obozie zagłady w Sobiborze (komunikat)

...

d58tsmh
d58tsmh

11.10. Warszawa - MKiDN informuje:

W uroczystościach związanych z 70. rocznicą wybuchu powstania więźniów obozu Sobibór 14 października, obok wysokich oficjalnych przedstawicieli państw, których obywatele zostali zgładzeni w obozie, wezmą udział byli więźniowie obozu, uczestnicy powstania: Filip Białowicz, Tomasz Blatt i Jules Schelvis oraz około tysiąca dzieci z Polski i Izraela.

W czasie oficjalnych uroczystości, Filip Białowicz, Tomasz Blatt i Jules Schelvis zostaną odznaczeni przez prezydenta RP. Wszyscy oni poświęcili swoje powojenne życie, aby przekazywać prawdę o niemieckim nazistowskim obozie zagłady w Sobiborze. Prezydent RP pośmiertnie odznaczył Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej przywódcę powstania w Sobiborze Aleksandra Peczerskiego, byłego żołnierza Armii Czerwonej.

Ofiarami tego obozu były również dzieci. W czasie najnowszych badań archeolodzy odkryli w miejscu palenia zwłok metalową plakietkę identyfikacyjną Deddie (Davida) Zaka, 7-letniego chłopca z Holandii. W czasie uroczystości, sekretarz stanu w MKiDN Piotr Żuchowski, przekaże kopię tej plakietki siostrze Davida Zaka-Lies Caransa. W ten szczególny dzień, w Sobiborze zostanie zaprezentowany nowy architektoniczno-artystyczny projekt upamiętnienia, który został wybrany w międzynarodowym konkursie. Projekt jest nowy w każdym aspekcie. Jego prezentacja będzie jednocześnie zaproszeniem dla innych państw, ich organów rządowych i pozarządowych do współfinansowania i merytorycznej współpracy.

d58tsmh

14 października 2013 r., Muzeum Byłego Obozu Zagłady w Sobiborze, Oddział Państwowego Muzeum na Majdanku, Stacja Kolejowa Sobibór 1, Włodawa.


Projekt Muzeum - Miejsca Pamięci w Sobiborze

Projekt utworzenia Muzeum - Miejsca Pamięci na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady w Sobiborze to inicjatywa podjęta przez Polskę, Holandię, Izrael i Słowację. Po raz pierwszy w historii całościowy projekt powstania i działania Muzeum - Miejsca Pamięci Sobibór powierzono międzynarodowemu komitetowi, w którym Polska jest liderem, ale wszelkie sprawy programowe, archeologiczne i inwestycyjne podejmowane są w ramach kolektywnego porozumienia. Projekt zakłada udział finansowy wszystkich uczestniczących w nim krajów. Warunki współpracy zostały określone w podpisanym 22 września 2008 roku "Memorandum of Understanding".

d58tsmh

Podstawowe cele projektu są realizowane poprzez:

- ochronę i właściwe zabezpieczenie masowych grobów oraz prochów osób zamordowanych - o ile to możliwe - zgodnie z odpowiednim obrządkiem religijnym; - utworzenie godnego miejsca pamięci, w którym w szczególności rodziny ofiar będą mogły oddać cześć zmarłym; - utworzenie muzeum w celu przekazania historii masowej zagłady obecnym i przyszłym pokoleniom; - utrzymanie i ochronę zachowanej historycznej substancji i terenu byłego niemieckiego obozu zagłady w Sobiborze.

Grupie Sterującej przewodniczy Piotr Żuchowski - sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, generalny konserwator zabytków. Stałymi przedstawicielami w komitecie są: Marcel Floor - dyrektor Wydziału ds. Ofiar Wojen i Upamiętnienia II Wojny Światowej Ministerstwo Zdrowia, Dobrobytu i Sportu Królestwa Niderlandów, przedstawiciel Izraela Avner Shalev - dyrektor Instytutu Yad Vashem w Jerozolimie oraz przedstawiciel Republiki Słowackiej Marek Lisansky - konsul generalny Republiki Słowackiej w Krakowie.

d58tsmh

Grupa sterująca wytycza kierunki oraz zadania dla poszczególnych etapów projektu i zatwierdza wszelkie wydatki, jakie są ponoszone ze wspólnego budżetu. Decyzje podejmowane są na zasadzie konsensusu.

W lutym 2011 roku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego powierzyło rolę operatora projektu Fundacji "Polsko-Niemieckie Pojednanie", która od tego czasu pełni obowiązki koordynatora przedsięwzięcia. Fundacja PNP realizuje projekt w ścisłej współpracy z Państwowym Muzeum na Majdanku - nowym gospodarzem tego terenu. Komitet Sterujący po długich debatach, krok po kroku realizował kolejne etapy projektu. Okazało się, że każde z państw ma własną politykę pamięci. To była obiektywna trudność, którą udało się przełamać i wypracować w zasadniczych sprawach wspólne stanowisko.

Minister Żuchowski od momentu, gdy przejął prowadzenie projektu w kwietniu 2010 roku stał na stanowisku, że pomimo trudności, jego skuteczna realizacja może wnieść całkowicie nową jakość w politykę pamięci Holokaustu w Polsce i świecie. To przecież władze hitlerowskich Niemiec zadecydowały, że obozy zagłady zlokalizowano na terytorium obecnej Rzeczypospolitej. Zwożono do nich obywateli narodowości żydowskiej z wielu państw europejskich i wszystkie te państwa winny poczuwać się do obowiązku materialnego i mentalnego pielęgnowania tych miejsc.

d58tsmh

Sukces projektu sobiborskiego wskazuje drogę, by o holokauście nie tylko mówić w gronie międzynarodowym, ale także wypracowywać kolejne projekty, tworzyć je i finansować na jak najszerszym polu.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ kos/

d58tsmh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d58tsmh