Młodzi nam uciekają

Około 60% studentów chce szukać
zatrudnienia poza granicami Polski. Młodzi ludzie z Pomorza
najczęściej szukają pracy na Wyspach Brytyjskich - czytamy w
"Gazecie Pomorskiej".

Młodzi nam uciekają
Źródło zdjęć: © wp.pl | K. Żelazowski

10.05.2006 | aktual.: 10.05.2006 07:47

Studentki pedagogiki bydgoskiego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Ania Gawłowska i Asia Matylewska już dwukrotnie, podczas wakacji, pracowały w angielskich pubach.

_ Kasa była niezła - 5 funtów za godzinę, warunki świetne. Oprócz wynagrodzenia dostawałyśmy niemałe napiwki. Mieszkałyśmy z innymi młodymi Polakami, więc utrzymanie dużo nie kosztowało. Do kraju przywiozłyśmy po kilka tysięcy złotych, co wystarczyło na miłe wakacje i studenckie życie przez kilka miesięcy. Po studiach planujemy od razu wyjechać. Tu nie mamy żadnych perspektyw _ - uważają.

Tomek (nie chce podać nazwiska, mówi tylko, że jest z Kujawsko- Pomorskiej Szkoły Wyższej w Bydgoszczy)
: _ Przecież to oczywiste, że trzeba wyjechać. W tym kraju dzieje się coraz gorzej. Kto jest mądry, zwiał już rok, dwa lata temu. Mnie zostały jeszcze dwa semestry nauki. A potem pakuję się i przeprowadzam do Irlandii _ - mówi.

Międzynarodowa organizacja studencka AIESEC, w ramach konkursu "Pracodawca roku", zapytała studentów, gdzie chcieliby pracować po zakończeniu nauki. W badaniu wzięli udział żacy z 46 polskich uczelni. Dane ze szkół wyższych naszego regionu zebrał Uniwersytet Mikołaja Kopernika.

Zdaniem studentów - wynika z badań przytaczanych przez gazetę - polski rynek pracy jest trudny, a oferta edukacyjna uczelni nie jest dostosowana do jego wymagań. Trudności młodzi ludzie dostrzegają przede wszystkim w zbyt niskich zarobkach. Uznają ponadto, że znalezienie interesującej pracy jest możliwe tylko poprzez znajomości. Dlatego też blisko 60% studentów deklaruje, że zamierza opuścić Polskę w poszukiwaniu pracy.

Zdecydowana większość z nich wspomina o wyjeździe tymczasowym, na kilka lub kilkanaście miesięcy, maksymalnie na rok. Co dziesiąty zamierza zatrudnić się za granicą na stałe. Niezdecydowany jest co trzeci student - wylicza "Gazeta Pomorska".

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)