Trwa ładowanie...
d4305dz

Mniej Ukraińców - mniej rąk do pracy

Oficjalnie Straż Graniczna zaprzecza, że
zaostrzyła zasady wpuszczania do Polski Ukraińców. Oni sami jednak
twierdzą, że mimo ważnych wiz pod byle pretekstem zawracani są z
granicy. Skutek - do Polski przyjechało ich w tym roku znacznie
mniej niż kiedykolwiek - podaje "Rzeczpospolita".

d4305dz
d4305dz

Pierwsi odczuli to sadownicy zatrudniający Ukraińców, których praca jest o wiele tańsza niż Polaków. Na polach pozostała część truskawek i malin. Nie miał ich kto zebrać.

_ W tamtym roku Ukraińcy byli w co drugim gospodarstwie, teraz na całą wieś jest ich kilkunastu _ - mówił sadownik spod Grójca. Mimo ogłoszeń, danych po raz pierwszy od lat przez związek sadowników, nie ma Polaków chętnych do takiej pracy. Widmo złego sezonu spowodowało, że sadownicy zaalarmowali polityków, w tym Andrzeja Leppera.

_ Ludzie mają rację. W jednej z gmin na Lubelszczyźnie w tamtym roku było 1500 pracowników z Ukrainy, a teraz jest 50 _ - powiedział gazecie wicepremier i minister rolnictwa. _ Rozmawiałem w tej sprawie z minister pracy Anną Kalatą. Problem pracowników sezonowych ma być rozwiązany _ - dodał.

Rzeczywiście Ministerstwo Pracy przygotowało projekt rozporządzenia, który przewiduje legalne zatrudnianie obywateli państw sąsiadujących z Polską. Od września Ukraińcy będą mogli przez trzy miesiące w roku legalnie pracować np. przy zbiorze owoców. Łatwiej będzie też lekarzom, dentystom, pielęgniarkom i nauczycielom języków obcych.

d4305dz

Nasze państwo do dziś nie zdecydowało się jednak na wprowadzenie prostych reguł legalizacji pobytu i pracy w Polsce cudzoziemców. Na pracę na czarno władze od lat przymykają oczy. W szarej strefie pozostaną ukraińskie opiekunki do osób starszych i dzieci, gosposie, ukraińscy pracownicy na budowach. Nikt nie wie, czy Ukraińców pracuje u nas 30 czy 130 tysięcy - pisze "Rzeczpospolita". (PAP)

d4305dz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4305dz

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj