Mniej wydamy na żywność
Chociaż w ciągu tego roku żywność zdrożała średnio tylko o 1,5 procent, to wydatki przeciętnej rodziny będą ograniczane - przewiduje "Nasz Dziennik". Zdaniem ekonomistów, na których powołuje się gazeta, to skutek innych kosztów utrzymania.
Statystyczne świąteczne zakupy żywności będą w tym roku minimalnie droższe niż przed rokiem. "Nasz Dziennik" pisze, że jeśli uwzględnimy inflację, która przekracza 3 procent, to okaże się, że żywność nawet potaniała. Ale, jak zastrzega Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowe, nie we wszystkich rodzajach produktów spożywczych sytuacja jest tak korzystna. Powyżej inflacji podrożały bowiem produkty, na które w okresie przedświątecznym jest największe zapotrzebowanie: wyroby zbożowe, ryby - (karp o 5 procent), mięso wędliny (5-10 procent), owoce i grzyby. Instytut przewiduje, że w kolejnych miesiącach żywność nie powinna drożeć.
Jednak producenci martwią się zapowiedzią spadku popytu na ich wyroby. Mniejsze zakupy nabiału, mięsa, wędliny będą wynikać z tego, że Polaków czeka wzrost cen kosztów usług bytowych. Chodzi tu choćby o opłaty za energię i mieszkanie - od stycznia czekają nas bowiem podwyżki cen prądu.