Trwa ładowanie...
d2s4pp9
nauka
23-10-2013 18:15

MNiSW: młodzi naukowcy pytali noblistów o receptę na sukces (komunikat)

...

d2s4pp9

23.10. Warszawa - MNiSW informuje:

O tym jak prowadzić działania naukowe, by osiągnąć spektakularny sukces, jak budować nowoczesny zespół badawczy oraz przekuwać porażki w kolejny krok do odkrywania naukowych tajemnic dyskutowało dziś z laureatami Nobla z fizyki, chemii i medycyny blisko 300 młodych naukowców z całej Polski.

Odbywające się z inicjatywy minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Barbary Kudryckiej spotkanie towarzyszyło XIII Światowemu Szczytowi Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla. - Dzisiejsze, wyjątkowe wydarzenie to spotkanie młodzieńczego entuzjazmu z dojrzałą mądrością, najambitniejszych uczniów z mistrzami największego formatu. To wyjątkowa okazja do tak potrzebnego nauce dialogu między młodym i dojrzałym pokoleniem - mówiła minister Barbara Kudrycka.

Podczas spotkania na Zamku Królewskim młodzi naukowcy mieli niepowtarzalną okazję porozmawiać z trzema noblistami: prof. Carol W. Greider - laureatką nagrody z fizjologii i medycyny w 2009 r., prof. Theodorem W. H"nschem - wyróżnionym w dziedzinie fizyki w 2005 r. oraz prof. Brianem Kobilką - zdobywcą Nobla w 2012 r. za osiągnięcia w obszarze chemii. Spotkanie rozpoczęła dyskusja z noblistami prowadzona przez trójkę młodych badaczy, członków Rady Młodych Naukowców, laureatów prestiżowych programów i konkursów: Karolina Czarnecka z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, Karolina Żukowska z Instytutu Chemii Organicznej PAN oraz Jerzy Domżał z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

d2s4pp9

Minister Kudrycka podkreśliła, że spotkanie jest okazją nie tylko do ciekawej, partnerskiej debaty, ale też kolejną szansą dla młodych naukowców na zdobycie inspiracji i pomysłów do swojej pracy naukowej. - Moje pokolenie na drodze demokratycznych protestów i ciężkiej pracy przeprowadziło Polskę przez okres transformacji ustrojowej. Ale to właśnie młode pokolenie naukowców zmienia dziś Polskę w konkurencyjny, dostrzegany na arenie globalnej kraj ludzi wykształconych i ambitnych. Jestem dumna, że przyjechało ich do Warszawy aż tak wielu - zaznaczyła minister nauki.

Początkujący badacze pytali noblistów m.in. o to, jak wyglądała ich droga do uhonorowanych Noblem odkryć naukowych, gdzie odnaleźli swoich mistrzów i co im zawdzięczają.

- Nagroda Nobla to oczywiście spełnienie marzeń wielu naukowców - odpowiadał prof. Brian Kobilka. - Jednak sukces programu badawczego, a co za tym idzie sama nagroda to zazwyczaj efekt działań zespołu międzynarodowych badaczy. Pamiętajcie, że trzeba być otwartym na współpracę z innymi. Sukces rzadko osiąga się w pojedynkę - zaznaczył. Podobnego zdania był prof. Theodor W. H"nsch, który podkreślał, że Nagroda Nobla nie jest celem samym w sobie. - Najbardziej ekscytujące jest samo odkrycie. Ale by dotrzeć do tego momentu trzeba zajmować się tematami, które naprawdę nas interesują i są naszą pasją - stwierdził. Prof. Carol Greider tłumaczyła, że to właśnie młodzi badacze dokonują przełomowych odkryć, a nagrody takie jak Nobel otwierają drogę, by o nich opowiedzieć światu.

Młodzi badacze pytali też o praktyczne aspekty pracy naukowca - czy warto być mobilnym, na ile ważna jest interdyscyplinarność zespołów badawczych, a nawet jak zostać współpracownikiem noblisty i jaka jest tajemnica prowadzenia badań na miarę Nobla.

d2s4pp9

- Nie zrażajcie się porażkami - radziła prof. Carol Greider. - W moim laboratorium często powtarzam: jeśli coś sprawia ci problem, wracaj do pracy i sprawdź to na nowo, jeśli zaś odnosisz sukces, nie siadaj na laurach - i znów wracaj do pracy i sprawdź to ponownie. Po zakończonej debacie, zgromadzeni w Zamku Królewskim młodzi naukowcy uczestniczyli w wykładach i prowadzonych przez noblistów warsztatach naukowych.

Co zyskali doktoranci i młodzi naukowcy dzięki reformom nauki i szkolnictwa wyższego: http://www.nauka.gov.pl/g2/oryginal/2013_10/eb41ed7840c46a66db57fc3e1a4e4796.pdf

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ amt/

d2s4pp9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2s4pp9