Mocne piwa odchodzą do lamusa. Trwa moda na smakowe

Polacy piją coraz mniej piw o wysokiej zawartości alkoholu. W zamian sięgają po lżejsze - przede wszystkim smakowe oraz bezalkoholowe - wynika z danych zebranych przez instytut badawczy Nielsen. Przez rok wydaliśmy na nie blisko miliard złotych.

Mocne piwa odchodzą do lamusa. Trwa moda na smakowe
Źródło zdjęć: © Eastnews | Lukasz Piecyk/REPORTER
Jakub Ceglarz

10.04.2017 13:17

Z kolei według badania GfK Polonia, dla piwoszy liczy się obecnie przede wszystkim smak - dla trzech czwartych ma być przede wszystkim orzeźwiający. W dalszej kolejności liczy się marka, gatunek oraz jakość, a niemal na szarym końcu - zawartość alkoholu.

Obecnie w piwie średnio jest 5,3 proc. alkoholu, podczas gdy jeszcze kilka lat temu było to 5,5 proc. W dużej mierze dlatego, że popularność zyskują piwa smakowe typu "radler" czy "shandy" oraz te bezalkoholowe. W ubiegłym roku sprzedano ich o ponad 60 proc. więcej niż rok wcześniej.

- Rosnąca popularność piw niskoalkoholowych i bezalkoholowych to efekt obserwowanego od pewnego czasu trendu odchodzenia konsumentów od mocnych trunków. Z drugiej zaś - wynik coraz większego zainteresowania Polaków aktywnym stylem życia, którego częścią jest umiarkowana konsumpcja alkoholu – mówi Danuta Gut, Dyrektor Biura Zarządu Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego - Browary Polskie.

- Piwo w wariancie "zero procent" pozwala połączyć przyjemność płynącą z degustacji chmielowego trunku z dbaniem o dobre samopoczucie i zachowaniem aktywności przez cały dzień. To ważne choćby dla kierowców czy osób uprawiających sport - podkreśla Gut.

Jak co roku, kwiecień jest miesiącem, gdy sprzedaż piwa zaczyna rosnąć. I to mimo faktu, że za początek sezonu uważa się dopiero weekend majowy.

A jesteśmy jednym z najbardziej lubiących piwo narodów w Europie. Statystyczny Polak wypija go w ciągu roku 98 litrów - to prawie 200 tradycyjnych puszek. Więcej złocistego trunku wypijają tylko Austriacy (105 litrów), Niemcy (106) oraz rekordziści - Czesi. U naszych południowych sąsiadów na głowę przypadają 143 litry piwa rocznie.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)