Mocniejszy złoty oczekuje na dane z amerykańskiego rynku pracy
Apetyty inwestorów zostały bowiem rozbudzone dzięki znakomitemu odczytowi ADP z środy, kiedy to podano do wiadomości, że zatrudnienie w sektorze prywatnym Stanów Zjednoczonych w styczniu wzrosło o solidne 246 tys. wobec spodziewanych 168 tys. Mimo, że nie ma prostej zależności miedzy tymi dwoma odczytami, rynek i tak oczekuje danych lepszych od konsensusu. Dane zbliżone nie będą argumentem za podwyżką stóp procentowych przez FED, które jest i tak krytykowane za opieszałość. Wielu graczy rynkowych liczy na podwyżki w marcu bądź najpóźniej w czerwcu, dlatego dzisiejszy odczyt NFP jest tak istotny. W przypadku rozczarowania możliwe jest dalsze osłabienie dolara a w związku z tym kontynuacja rajdu polskiej waluty, która jeszcze wczoraj umocniła się o 6 groszy do dolara i niemal 3 grosze do euro licząc od poniedziałku. Jednocześnie jak na dłoni widać, że dane lokalne, takie jak publikacje GUS, są ignorowane przez rynek i jedynie dane makro z wiodących gospodarek, szczególnie USA, maja wpływ na notowania złotego.
Na pewno jednak notowaniom nie szkodzą, bo ostatnie lepsze dane o wzroście inwestycji w Polsce i zapowiedzi korekty w górę prognozy wzrostu PKB w tym roku szkodzić nie mogą. Również udana wczorajsza aukcja polskiego długu (Ministerstwo Finansów sprzedała obligacje o wartości 5 mld PLN przy popycie 16 mld PLN) oraz wzrosty na warszawskim parkiecie notowane od kilku tygodni przy wysokich obrotach świadczą o dużym zaangażowaniu kapitału zza granicy i dobrze wróżą.
W przyszłym tygodniu warto zwrócić uwagę na dane o produkcji przemysłowej w Niemczech we wtorek, a po południu na dane z USA o wielkości importu i eksportu. W czwartek o godz. 14.30 poznamy ilość złożonych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, a rano wielkość niemieckiego importu i eksportu za grudzień. O stanie światowej gospodarki będziemy mogli powiedzieć cos więcej po pakiecie piątkowych, istotnych danych makro z Chin (bilans handlowy, eksport, import). Następnie na kursie funta z pewnością zaważą dane z Wysp Brytyjskich z godz. 10.30 o produkcji przemysłowej i bilansie handlu zagranicznego za grudzień. Dzień zakończą popołudniowe dane ze Stanów, w tym Indeks Uniwersytetu Michigan.
Na godzinę 11.00 notowania na parach złotowych kształtowały się następująco: 4,2988 EUR/PLN; 4,0021 USD/PLN; 4,0191 CHF/PLN oraz 4,9961 GBP/PLN.
Robert Madejski
Starszy Dealer Walutowy
KantorOnline.pl
(ISBnews/ KantorOnline.pl)