Moje miejsce pracy jest dla mnie...

Jaki jest poziom oczekiwań współczesnych polskich pracowników biurowych, wobec miejsca pracy?

Moje miejsce pracy jest dla mnie...

24.04.2012 | aktual.: 16.06.2014 13:46

Moje Miejsce Pracy - Barometr Biurowy to prekursorskie badanie pracowników biurowych przeprowadzone metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI). Badanie zostało przeprowadzone w terminie 28 - 29 lutego 2012 roku na ogólnopolskiej próbie celowej liczącej 514 osób. Badaniu zostali poddani pracownicy biurowców, czyli budynków mieszczących biura oraz inne pomieszczenia służące za miejsce wykonywania pracy umysłowej.

Celem badania Moje Miejsce Pracy - Barometr Biurowy było określenie poziomu oczekiwań współczesnych polskich pracowników biurowych wobec miejsca (rozumianego jako otoczenie zewnętrzne oraz wewnętrzne, w tym także budynek) w którym pracują pracownicy biur.

PRACOWNICY O SWOIM MIEJSCU PRACY

Pracownicy biurowców identyfikują się z miejscem, w którym pracują.

Przez 84,7 proc. ankietowanych miejsce pracy określane jest jako ważne. Co ciekawe, aż co piąty respondent traktuje biuro niemal jak drugim dom. Jedynie 15,3 proc. badanych nie przywiązuje większej wagi do miejsca, w którym wykonuje pracę. Tak silny związek z miejscem pracy tłumaczyć należy między innymi tym, że znaczną część dziennej aktywności pracownicy biurowi spędzają właśnie w miejscu pracy.

Obraz

Jednak przestrzeń, w której pracują respondenci pozostawia - ich zdaniem - sporo do życzenia. Okazuje się, że pracownicy biur pytani o rzeczy, których najbardziej brakuje im w otoczeniu miejsca pracy, w pierwszej kolejności nie wskazują elementów wewnątrz biura, czyli tych z ich najbliższego otoczenia pracy. Najwięcej zastrzeżeń mają oni do otoczenia wokół budynków biurowych.

Obraz

Elementy, na których brak skarżą się pracownicy, można pogrupować w trzy kategorie związane z: przyjemnym otoczeniem, infrastrukturą służącą relaksowi oraz komfortem pracy.

Do pierwszej grupy należą: zieleń wokół budynku, czyli element wskazywany przez prawie połowę respondentów (45,7 proc.) i jednocześnie najczęściej udzielana odpowiedź, a także trzecie z najpopularniejszych wskazań, czyli przyjemny widok z okna (28,4 proc.) oraz usługi/miejsca w okolicy (16 proc.).

Wśród elementów związanych z infrastrukturą rekreacyjną najczęściej wskazywaną odpowiedzią było miejsce do aktywnego wypoczynku na zewnątrz budynku, jednocześnie druga z najpopularniejszych odpowiedzi udzielanych przez wszystkich badanych (30,9 proc.). Do tej kategorii należy zaliczyć także miejsce na cichy wypoczynek na zewnątrz budynku, (17,3 proc.), a także dostęp do WiFi na zewnątrz budynku (13,6 proc.), palarnię (8,6 proc.) oraz miejsce na cichy wypoczynek wewnątrz budynku (7,4 proc.). Analizując wspomnianą kategorię odpowiedzi, warto zwrócić uwagę na zdecydowany trend wśród respondentów do chęci spędzania wolnego czasu od pracy na rekreacji plenerowej - łącznie 61,8 proc. wskazań - gdzie aktywny sposób spędzania tego czasu, stanowi połowę tej puli.

Trzecia kategoria grupuje odpowiedzi związane z komfortem pracy. W tej grupie wyraźnie widać, że badanym brakuje przede wszystkim przyjaznego oświetlenia stanowiska pracy, na co wskazują odpowiedzi - przyjemny widok z okna (28,4 proc.) i światło dzienne (21 proc.). W drugiej kolejności skarżą się oni na nieodpowiednią cyrkulację powietrza, czyli na brak otwieranych okien (22,2 proc.), dobrej wentylacji budynku (19,8 proc.) i klimatyzacji (9,9 proc.). Ważnym czynnikiem z tej grupy wskazywanym przez badanych jest również zbyt duży zgiełk/hałas w okolicy budynku, w którym pracują (21 proc.).

Respondenci ocenili również swoje miejsce pracy pod względem jego lokalizacji.

Obraz

Jak się okazuje, czas dojazdu nie jest największą bolączką dzisiejszych pracowników biur.

Badania pokazały, że pracownicy biurowi są skłonni poświęcić średnio 45 minut na podróż do wymarzonej pracy. Najwięcej problemów nastręczają natomiast czynniki komunikacyjne, takie jak: brak wystarczającej liczby miejsc parkingowych (38 proc.) i niedogodny dojazd (27,8 proc.), które obok niekorzystnego widoku z okna (35,4 proc.) znalazły się w pierwszej trójce najczęściej wskazywanych w tym pytaniu odpowiedzi. Co ciekawe, jednak sam dojazd dla badanych był mniej istotny niż brak ładnego widoku z okna ( 35,4 proc.) i znalazł się dopiero na trzeciej z wymienianych pozycji:

Obraz

Jeśli zapytać pracowników polskich biurowców o ich marzenia i wyobrażenia dotyczące otoczenia nowoczesnego miejsca pracy, okazuje się, że łatwy dojazd staje się czynnikiem pierwszoplanowym. Wskazują go prawie wszyscy respondenci (89,2 proc.).

Obraz

Warto jednak zwrócić uwagę na to, że nie tylko dobry dojazd świadczy o tym, że miejsce pracy jest nowoczesne. Co ciekawe, o nowoczesności biura wcale nie świadczy jego wygląd, czyli najbliższe otoczenie, w którym czas spędza pracownik biurowy. Wygląd biura, jako wyznacznik nowoczesności, pojawił się dopiero na szóstym miejscu pośród wskazań respondentów (42 proc.).

Bardzo ważnym wyznacznikiem nowoczesności - zdaniem badanych - jest natomiast zapewnienie zróżnicowanych warunków, decydujących o komforcie pracy: czyli dobrego dostępu do światła dziennego, co wskazało aż 2/3 badanych (66,3 proc.), a także możliwości otwierania okien (53 proc.) czy bliskości natury (45,7 proc.).
Pracowników polskich biurowców zapytano także o to, jaki byłby idealny sposób spędzenia przez nich przerwy na lunch. Odpowiedzi potwierdziły trend wyłaniający się z analizy wcześniejszych opinii deklarowanych przez respondentów.

Obraz

Pracownicy biur cenią sobie najwyżej możliwość plenerowej rekreacji, kiedy tylko mają przerwę w pracy: 57,6 proc. w porze lunchu najchętniej wyszłaby z biurowca - większość z nich, czyli 40 proc. - na świeże powietrze.

Jedynie co piąty respondent (18,8 proc.) ten czas spędziłby w restauracji, cafeterii, czyli w innym budynku, pozostającym jednak poza terenem biurowca lub chciałby w tym czasie załatwić poza biurem swoje prywatne sprawy w okolicznych punktach usługowych.

Wyniki badania pokazują, że otoczenie pracy jest wyjątkowo ważne dla polskich pracowników biurowców obojętne. Są oni świadomi swoich potrzeb wobec miejsca, w którym spędzają większość swojej dziennej aktywności - ponad 40 godzin tygodniowo przez około 40 lat pracy zawodowej. Chcą mieć wpływ na kształtowanie swego miejsca pracy - zarówno tego najbliższego wokół biurka, jak i tego sięgającego poza sam budynek biurowy. Otwartą kwestią pozostaje tylko to, czy pracodawcy będą skłonni spełnić oczekiwania pracowników biurowych i zapewnić im optymalne warunki pracy. Warto bowiem pamiętać, że zagwarantowanie dobrego otoczenia pracy przekłada się na zwiększenie nie tylko efektywności, kreatywności, ale i satysfakcji z wykonywanej pracy.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)