Trwa ładowanie...
dhpcypa

MON o spotkaniu ministra Siemoniaka z ministrem obrony Wietnamu (komunikat)

...

dhpcypa
dhpcypa

12.08. Warszawa - MON informuje:

W poniedziałek, 12 sierpnia minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak spotkał się z ministrem obrony Wietnamu generałem Phung Quang Thanh'em.

Głównymi tematami rozmów były m.in. wzajemne wojskowe relacje dwustronne i wielostronne, a także możliwości wzmocnienia współpracy w dziedzinach edukacji obronnej i bezpieczeństwa.

W trakcie dyskusji ministrowie zgodzili się, że trwająca już współpraca przynosi obustronne korzyści w wielu dziedzinach i należy ją rozwijać. Polska zaoferowała stronie wietnamskiej m.in. intensyfikację wymiany studentów - oficerów i zwiększenie ich liczby np. podczas szkoleń prowadzonych w Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych.

dhpcypa

Minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak, proponując wymianę doświadczeń dotyczącą udziału w misjach pokojowych, odniósł się do deklaracji rządu i ministerstwa obrony Wietnamu mówiącej o udziale żołnierzy wietnamskich od 2014 roku w międzynarodowych misjach pokojowych pod auspicjami ONZ.

"Z dużą satysfakcją odnotowuję deklarację płynącą z ministerstwa obrony dotyczącą udziału Wietnamu po 2014 roku w misjach pokojowych. Wiem, że to bardzo pozytywnie wpłynie nie tylko na wizerunek sił zbrojnych. Jesteśmy gotowi na poszerzenie współpracy w tej dziedzinie" - dodał minister Siemoniak.

Obaj ministrowie podkreślili konieczność wzmocnienia współpracy zarówno na szczeblach sztabów generalnych i dowództw, jak i pomiędzy oficerami jednostek liniowych i przedstawicielami instytucji wojskowych.

Rozmowy dotyczyły także wzmocnienia współpracy w edukacji związanej z budową okrętów, elektroniką oraz bezpieczeństwem sieci. Bardzo ważne, jak podkreślały obie strony, jest także rozwijanie współpracy na poziomie przemysłu obronnego.

dhpcypa

Podczas rozmowy szef resortu obrony Wietnamu poinformował także o kończącym się procesie ustanowienia w Warszawie ataszatu obrony, którego działalność na pewno przyczyni się do usprawnienia współpracy wojskowej pomiędzy naszymi krajami.

Dzisiejsze spotkanie to kolejny krok w umacnianiu i rozwijaniu współpracy pomiędzy resortami. Wcześniej, we wrześniu 2010 roku, podczas wizyty premiera Donalda Tuska w Wietnamie podpisano międzyresortową umowę o współpracy w dziedzinie obronności.

W spotkaniu, które odbyło się 12 sierpnia w Ministerstwie Obrony Narodowej w Warszawie uczestniczył m.in. szef Sztabu Generalnego WP generał broni Mieczysław Gocuł i Dowódca Operacyjny SZ gen. dyw. Marek Tomaszycki.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ kos/

dhpcypa
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dhpcypa