MON: Przekazanie obowiązków rektora-komendanta AON (komunikat)
...
30.06. Warszawa (PAP) - MON informuje:
Informuję, że w środę, 1 lipca br. o godz. 10.00, w obecności ministra obrony narodowej Bogdana Klicha, nastąpi uroczyste przekazanie obowiązków rektora-komendanta Akademii Obrony Narodowej.
Zapraszam przedstawicieli Redakcji do udziału w uroczystości, która odbędzie się w auli im. gen. broni J. Kuropieski (bud. 14) AON, Al. gen. A. Chruściela 103.
Stanowisko rektora - komendanta Akademii Obrony Narodowej obejmie generał dywizji Romuald Ratajczak.
Generał Ratajczak łączy ogromne doświadczenie w kontaktach zagranicznych z osiągnięciami w pracy na uczelni wojskowej. Dwukrotnie pełnił funkcję dyrektora Departamentu Wojskowych Spraw Zagranicznych; był także dyrektorem Departamentu Współpracy Międzynarodowej MON. Generał Ratajczak legitymuje się długoletnim doświadczeniem w pracy akademickiej: był adiunktem w Wojskowej Akademii Technicznej, posiada tytuł doktora nauk technicznych, ukończył też studia podyplomowe w Europejskim Centrum Studiów Bezpieczeństwa w Garmisch Partenkirchen (Niemcy, 1995) oraz studia w zakresie strategii polityki obronnej w Royal College of Defence Studies w Londynie (1998).
Ze stanowiska służbowego rektora - komendanta Akademii Obrony Narodowej - profesora nadzwyczajnego został zwolniony gen. bryg. Janusz Grzegorz Kręcikij. Podstawę prawną zwolnienia go z zajmowanego stanowiska służbowego stanowiły przepisy art. 19 pkt 1, art. 35 ust. 1 i art. 37 ust. 4 oraz art. 44 ust. 1 pkt 1 w zw. z art. 45 ust. 2 pkt 1 i ust. 2a ustawy z dnia 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (Dz. U. z 2008 r. Nr 141, poz. 892) oraz art. 73. ust. 3 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. Nr 164, poz. 1365, z późn. zm.).
Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym, uczelnie wojskowe są jednocześnie jednostkami wojskowymi w rozumieniu ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2004 r. Nr 241, poz. 2416, z późn. zm.) i realizują zadania związane z obroną narodową. Ten stan prawny powoduje, że wobec żołnierzy zawodowych pełniących służbę w Akademii Obrony Narodowej mają pełne zastosowanie przepisy ustawy z dnia 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych.
Stanowiska żołnierzy zawodowych w uczelniach wojskowych są określane etatami tych uczelni. Zgodnie z ustawą o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych, stanowiskiem służbowym jest usytuowanie żołnierza zawodowego w hierarchii służbowej jednostki organizacyjnej, z określonymi dla tego stanowiska: nazwą, stopniem etatowym, grupą uposażenia, korpusem osobowym i grupą osobową. Stanowiska takie posiadają wszyscy żołnierze zawodowi pełniący służbę w uczelni wojskowej, w tym rektor-komendant. Zatem stanowisko rektora-komendanta uczelni wojskowej nie jest tylko funkcją, jak to ma miejsce w uczelniach "cywilnych".
Decyzja Ministra Obrony Narodowej w przedmiotowej sprawie jest decyzją suwerenną, nie podlegającą konsultacjom i uzgodnieniom ani z organami uczelni, ani z innymi organami, w tym z Ministrem Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Szef resortu obrony ma prawo odwołać rektora uczelni wyższej w sytuacji, gdy nie jest ona kierowana w sposób właściwy. Na temat zmiany na stanowisku rektora - komendanta minister Klich rozmawiał z przedstawicielami Senatu uczelni w czasie ostatniej wizytacji w Rembertowie w dniu 21 maja br. O sytuacji uczelni wypowiedział się także Departament Kontroli MON, który we wrześniu i październiku 2008 r. przeprowadził w AON kontrolę. Z jej wynikami zapoznani zostali m.in. członkowie Sejmowej Komisji Obrony Narodowej na posiedzeniu w dniu 12 lutego 2009 r.
Rzecznik prasowy MON Robert Rochowicz
UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)
kom/ sdd/