MON: przyjęcie Polski do Centrum Cyberobrony NATO w Tallinie (komunikat)

...

16.11. Warszawa - Departament Prasowo-Informacyjny MON informuje:

W siedzibie Naczelnego Dowództwa Transformacji NATO (HQ SACT) w Norfolk (USA) zakończono 15 listopada br. podpisywanie not akcesyjnych w sprawie przystąpienia Polski do Centrum Doskonalenia Cyberobrony w Tallinie (Cooperative Cyber Defence Centre of Excellence).

Noty zostały podpisane przez przedstawicieli narodowych państw członkowskich Centrum oraz przedstawicieli państw, które zakończyły proces akcesyjny: Polski i Stanów Zjednoczonych.

W imieniu ministra obrony narodowej dokumenty podpisał polski narodowy przedstawiciel łącznikowy przy Naczelnym Dowództwie Transformacji NATO płk Ryszard Romanowski.

Symbolicznym momentem przyjęcia nowych państw do Centrum Cyberobrony będzie ceremonia podniesienia na maszty flag narodowych Polski i USA przed siedzibą Centrum w Tallinie. Uroczystość ta odbędzie się 17 listopada br., w obecności prezydenta Estonii Toomasa Hendrika Ilvesa oraz przedstawicieli państw przystępujących do Centrum. Polskę reprezentować będzie ambasador RP w Tallinie Grzegorz M. Poznański.


Decyzja o tym, że obrona przed atakami na internetowe strony rządów i innych instytucji państwowych powinna być wspólnym polem działania NATO została podjęta podczas szczytu Sojuszu w Bukareszcie w 2008 r. Kilka miesięcy później umowę dotyczącą finansowania Centrum Cyberobrony i zapewnienia mu kadr podpisały trzy republiki bałtyckie (Litwa, Łotwa i Estonia) oraz Niemcy, Włochy, Hiszpania i Słowacja. Centrum oficjalnie rozpoczęło pracę w 2009 roku. Jego działalność obejmuje analizę strategiczną trendów w zakresie cyberobrony, badanie technologicznych podstaw ataków i obrony przed nimi, a także szkolenia. Placówka dysponuje specjalnym cyberlaboratorium, w którym symulowane są ataki cyfrowe i ćwiczona obrona przed nimi.

Dzięki podpisanemu MoU zakończony został formalny proces inicjujący udział Polski w Centrum Doskonalenia Cyberobrony w Tallinie. Głównym celem funkcjonowania CDC jest wzmacnianie zdolności NATO w obronie przed atakami cybernetycznymi, zaś misją Centrum jest doskonalenie interoperacyjności sojuszników w dziedzinie kolektywnej cyberobrony. Ponieważ jednym z kierunków działalności CDC jest podniesienie świadomości operacyjnej i szkolenie, to dzięki naszemu przystąpieniu do porozumienia możliwe będzie wykorzystanie oferty szkoleniowej Centrum dla doskonalenia kadr Sił Zbrojnych RP w obszarze cyberobrony.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

Źródło artykułu:PAP
wojskodyplomacjanato

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)