Trwa ładowanie...
d2mtxff

MON ws. uroczystości na cmentarzu we Włodzimierzu Wołyńskim (komunikat)

...

d2mtxff
d2mtxff

08.12. Warszawa - MON informuje:

W poniedziałek, 9 grudnia br., o godz. 11.00 (godz. 12.00 czasu lokalnego) na cmentarzu we Włodzimierzu Wołyńskim na Ukrainie odbędzie się uroczystość ponownego pochówku ekshumowanych szczątków Polaków zamordowanych przez NKWD.

Ceremonia pogrzebowa odbędzie się z udziałem polskich i ukraińskich przedstawicieli władz państwowych oraz żołnierzy obu państw. Ze strony polskiej uczestniczyć w niej będą m.in. przedstawiciele Kancelarii Prezydenta RP, minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak, szef Sztabu Generalnego WP gen. broni Mieczysław Gocuł oraz sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Kunert.

Wspólna uroczystość ma na celu upamiętnienie ofiar masowych czystek przeprowadzanych przez sowiecki aparat bezpieczeństwa w latach czterdziestych XX wieku.

d2mtxff

Uroczystość pogrzebowa jest efektem prac ekshumacyjno-archeologicznych prowadzonych wspólnie przez badaczy z Polski i Ukrainy. W odkrytych mogiłach znaleziono m.in. guziki i buty wojskowe, klamry od pasów oraz wiele innych przedmiotów, które świadczą o tym, iż wśród ofiar odnalezionych we Włodzimierzu Wołyńskim znajdowali się polscy żołnierze, policjanci oraz cywile.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ stav/

d2mtxff
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2mtxff