MON: zespół oceny EGF w Żandarmerii Wojskowej (komunikat)

...

26.10.2012 18:20

26.10. Warszawa - MON informuje:

Wczoraj (25.10) zakończyła się wizyta międzynarodowego zespołu z Europejskich Sił Żandarmerii (EGF) w Żandarmerii Wojskowej. Przez cztery dni specjaliści dokonali oceny formacji pod kątem jej roli i miejsca w systemie bezpieczeństwa państwa.

Przeprowadzona przez specjalistów EGF ocena była kolejnym etapem procesu akcesyjnego Żandarmerii Wojskowej do Europejskich Sił Żandarmerii zapoczątkowanego w 2011 roku listem intencyjnym ministra obrony narodowej o nadanie formacji statusu pełnego członkostwa w tej organizacji.

Zespół złożony z siedmiu specjalistów - po jednym z każdego z państw tworzących Europejskie Siły Żandarmerii (Francji, Hiszpanii, Holandii, Portugalii, Rumunii i Włoch) oraz przedstawiciela dowództwa EGF sprawdzał podstawy prawne funkcjonowania Żandarmerii Wojskowej, uprawnienia oraz faktyczne możliwości realizacji ustawowych zadań przez żołnierzy formacji. Przedstawiciele EGF szczegółowo zapoznali się również ze strukturą Żandarmerii Wojskowej i charakterystyką poszczególnych jednostek. Podczas wizyty przedstawicieli EGF zapoznano z przykładami zadań realizowanych przez Żandarmerię Wojskową na rzecz zapewnienia porządku publicznego i bezpieczeństwa państwa. Szczególną uwagę zwrócono na współdziałanie formacji z Policją i Strażą Graniczną podczas zabezpieczenia turnieju finałowego piłkarskich Mistrzostw Europy UEFA EURO 2012.

Z uwagi na duże zainteresowanie przedstawicieli EGF zasadami i doświadczeniami ze współpracy Żandarmerii Wojskowej z innymi podmiotami odpowiedzialnymi za szeroko pojęte bezpieczeństwo publiczne, specjaliści EGF mieli możliwość poznać zdanie zaproszonych do udziału w wizycie przedstawicieli Policji, Straży Granicznej, Centrum Antyterrorystycznego Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Biura Ochrony Rządu, Straży Ochrony Kolei i Straży Miejskiej. Przedstawiciel Departamentu Prawnego MON przedstawił aktualny stan prac nad zmianami ustawy o Żandarmerii Wojskowej oraz innych przepisów regulujących uprawnienia żołnierzy formacji. Specjaliści EGF mieli możliwość obserwowania w praktyce zadań realizowanych przez żołnierzy wybranych jednostek Żandarmerii Wojskowej - oddziałów specjalnych w Warszawie i Mińsku Mazowieckim, Mazowieckiego Oddziału ŻW i Oddziału ŻW w Krakowie. Szczegółowo ocenili również bazę szkoleniową formacji, wizytując Centrum Szkolenia ŻW w Mińsku Mazowieckim, gdzie mogli zapoznać się z systemem
szkolenia żołnierzy żandarmerii i zaobserwować praktyczną realizację procesu doskonalenia umiejętności. Wnioski i oceny zespołu specjalistów zostaną przekazane Międzyresortowemu Komitetowi Wysokiego Szczebla, który jest głównym organem decyzyjnym EGF. To od decyzji Komitetu uzależnione jest nadanie Polsce statusu pełnego członkostwa w Europejskich Siłach Żandarmerii.


Europejskie Siły Żandarmerii (EGF - ang. European Gendarmerie Force) zostały ustanowione 17 września 2004 r. w Noordwijk w Holandii. W ramach realizacji Europejskiej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony oraz wkładu w zapewnienie bezpieczeństwa, poszanowania prawa i sprawiedliwości, Francja, Włochy, Holandia, Portugalia i Hiszpania, posiadające siły policyjne o statusie militarnym zdolne do realizacji zadań policyjnych polegających na zastąpieniu i wzmocnieniu policji lokalnej, zaproponowały utworzenie sił przeznaczonych do wypełniania zadań policyjnych w operacjach kryzysowych w ramach Deklaracji Petersberskiej. EGF przeznaczony jest głównie do dyspozycji Unii Europejskiej, ale może także działać pod auspicjami ONZ, OBWE, NATO, innej organizacji międzynarodowej lub koalicji państw. W 2008 r. w poczet pełnoprawnych członków EGF została przyjęta Żandarmeria rumuńska.

Polska Żandarmeria Wojskowa w Europejskich Siłach Żandarmerii posiada od 2007 roku status partnera. Od tego czasu formacja uczestniczy w obradach Międzyresortowego Komitetu Wysokiego Szczebla, który jest organem decyzyjnym organizacji, w posiedzeniach grup roboczych EGF, a także szkoleniach i treningach dowódczo-sztabowych. Aktualnie pod flagą EGF żołnierze Żandarmerii Wojskowej szkolą policjantów w Afganistanie. Status partnera Europejskich Sił Żandarmerii posiada również Litwa, a obserwatora - Turcja.

Rzecznik Prasowy Komendanta Głównego Żandarmerii Wojskowej ppłk Marcin Wiącek

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ kos/

Źródło artykułu:PAP
wojskobezpieczeństwożandarmeria wojskowa
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)