Trwa ładowanie...
d4ifmqq

Monti: wyniki we Francji i Grecji zmuszają do refleksji

Premier Włoch Mario Monti w oświadczeniu wydanym w niedzielę po wyborach prezydenckich we Francji i parlamentarnych w Grecji zaapelował o pilne kroki na rzecz wzrostu gospodarczego. Podkreślił, że wyniki wyborów zmuszają do refleksji nad polityką europejską.
Share
Ekonomista Mario Monti, premier Włoch, były komisarz ds. rynku wewnętrznego
Ekonomista Mario Monti, premier Włoch, były komisarz ds. rynku wewnętrznegoŹródło: AFP, Fot: Thierry Monasse
d4ifmqq

W ten sposób włoski premier odniósł się do porażki dotychczasowego prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego, jednego z architektów antykryzysowej polityki UE i zwycięstwa socjalisty Francois Hollande'a oraz sukcesu partii konserwatywnej w Grecji.

Szef włoskiego rządu napisał w nocie, że dyscyplina budżetowa pozostanie kluczowym elementem Unii Gospodarczej i Walutowej.

Następnie wyraził opinię, że ważne jest to, aby kraje członkowskie dotrzymywały zobowiązań dotyczących odpowiedzialnej polityki finansowej, polegającej na uprzywilejowaniu w wydatkach publicznych inwestycji w produkcję względem bieżących wydatków i to, by "nie zrzucano ciężarów na przyszłe pokolenia, jak to przez długi okres miało miejsce we Francji, we Włoszech, Grecji i innych krajach".

d4ifmqq

- Odpowiedzialna polityka finansów publicznych jest warunkiem niezbędnym, ale na pewno nie wystarczy, by osiągnąć kluczowy cel: zrównoważony wzrost, czynnik pobudzający zatrudnienie i zorientowany na sprawiedliwość społeczną - dodał włoski premier.

- Dlatego absolutnie konieczne jest to, by Europa w trybie pilnym zaczęła realizować konkretną politykę na rzecz wzrostu - stwierdził Monti, który od dawna apeluje do Unii Europejskiej o podjęcie takich działań, uznając je za priorytetowe. Dotychczasowe kroki uważa za niewystarczające.

Włochy zdaniem premiera "powinny odgrywać w tym szczególną rolę wyznaczania kierunku i nadawania impulsu w Europie".

Monti przypomniał, że w lutym wraz z dziesięcioma innymi szefami rządów krajów UE w liście do Komisji Europejskiej i Rady Europejskiej zaapelował o kroki sprzyjające wzrostowi gospodarczemu, które mają być tematem dyskusji na unijnym szczycie w czerwcu.

Z Rzymu Sylwia Wysocka

d4ifmqq

Podziel się opinią

Share
d4ifmqq
d4ifmqq