Trwa ładowanie...
d2gmryi

Morawiecki: Reforma OFE to przekazanie środków do III filaru i FRD

Warszawa, 04.07.2016 (ISBnews) - Rządowy plan dotyczący reformy systemu otwartych funduszy emerytalnych (OFE) to "przekazanie uczestnikom OFE ich środków do III filaru i na Fundusz Rezerwy Demograficznej, poinformował wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki.

Share
d2gmryi

"Plan jest taki, że pieniądze z OFE chcemy przekazać Polakom. [?] W związku z pewnymi intencjami, które zostały zarysowane w sobotę podczas kongresu PiS, dodaliśmy pewien zarys, w jaki sposób to przekształcenie otwartych funduszy emerytalnych mogłoby wyglądać, aczkolwiek trzeba tu powiedzieć uczciwie, że nad szczegółami tego dopiero zaczniemy pracować, jednak co do intencji upewnialiśmy się. Jeśli chodzi o przekazanie uczestnikom OFE tych środków do trzeciego filara i na Fundusz Rezerwy Demograficznej - to jest generalnie kierunek, który został zarysowany" - powiedział Morawiecki podczas konferencji prasowej.

W sobotę podczas kongresu Prawa i Sprawiedliwości (PiS) szef tej partii Jarosław Kaczyński mówił o propozycji, "która odnosi się do tego, co zrobić z tymi pieniędzmi, które zostały w OFE, które dzisiaj w gruncie rzeczy tracą na wartości, a które mogą być podstawą nowych ważnych przedsięwzięć, które będą budowały siłę naszej polityki gospodarczej, ale będą też wspierały milion polskich gospodarstw domowych".

"Wstępne propozycje zakładają wykorzystanie środków zgromadzonych w OFE do wsparcia polskiej gospodarki i budowy oszczędności emerytalnych polskich gospodarstw domowych. Koncepcja, która będzie obecnie wypracowywana, będzie najprawdopodobniej polegać na przekazaniu środków OFE na indywidualne konta emerytalne ich uczestników oraz 'nowe ważne przedsięwzięcia, które będą budowały siłę naszej polityki gospodarczej'. Intencja polityczna jest jednoznaczna, a dalsze prace będą prowadzone w ramach konsultacji międzyresortowych i społecznych" - czytamy w komunikacie Ministerstwa Rozwoju.

Przedstawiany dziś Program Budowy Kapitału przewiduje m.in. także reformę trzeciofilarowych programów emerytalnych - "uproszczenie IKE i IKZE oraz Indywidualne Plany Kapitałowe (IPK) dla mikroprzedsiębiorców".

Jak informowały wcześniej Analizy Online, wartość aktywów OFE zmniejszyła się o 1,9% m/m i wyniosła 138,69 mld zł na koniec maja br.

(ISBnews)

d2gmryi

Podziel się opinią

Share
d2gmryi
d2gmryi