Trwa ładowanie...
d28r09z
23-09-2016 12:27

Morawiecki: Rozwój gospodarczy jest zdrowszy, gdy oparty o krajowe finansowanie

Warszawa, 23.09.2016 (ISBnews) - Rozwój gospodarczy Polski jest wtedy odpowiedni, gdy jest wsparty inwestycjami finansowanymi ze środków krajowych, wynika z wypowiedzi wicepremiera Mateusza Morawieckiego. Jego zdaniem, propozycja resortu finansów dotycząca emisji Rodzinnych Obligacji Skarbowych to krok w dobrym kierunku.  

Share
d28r09z

"Bardzo mi na tym zależy [by Polacy mogli oszczędzać pieniądze] i uważam, że dla przebudowy modelu gospodarczego Polski jest absolutnie fundamentalne byśmy więcej inwestowali. (?) ale te inwestycje muszą mieć jakieś źródło i najzdrowszy rozwój gospodarczy odbywa się, gdy mamy to źródło krajowe. Więc oczywiście bardzo mi zależy na oszczędnościach krajowych i to co robi Ministerstwo Finansów to jest krok w bardzo, bardzo dobrym kierunku" - powiedział Morawiecki podczas konferencji prasowej poświęconej podpisaniu umów o dofinansowanie unijne dla rozbudowy metra w Warszawie.

"Myśmy to razem uzgadniali, rozmawialiśmy o tym na Radzie Ministrów, by pieniądze tych, których na to stać, przełożyły się na przyrost oszczędności w Polsce" - dodał Morawiecki.

"Od października nasza oferta obligacji zostanie wzbogacona o 2 produkty - są to obligacje 6-letnie i 12-letnie. Chodzi o to, żeby oferta różniła się od dotychczasowych obligacji, co oznacza inny okres wykupu i oprocentowania" - powiedział Szałamacha podczas konferencji prasowej w MF.

Dodał, że nie ma sztywnego wolumenu - będzie on elastycznie dostosowywany do popytu.

d28r09z

"Mamy nadzieję, że ten popyt się ujawni. W związku z tym ostateczna pula do sprzedaży będzie ustalana dynamicznie, w październiku jak i kolejnych miesiącach" - dodał minister.

Nazwa tych papierów to Rodzinne Obligacje Skarbowe. Papiery 6-letnie będą miały oprocentowanie 2,60% w pierwszym roku, a w kolejnych - inflacja plus 1,75 pkt proc. Obligacje 12-letnie będą miały oprocentowanie odpowiednio: 3%, potem inflacja plus 2 pkt proc. Wartość nominalna jednej obligacji to 100 zł.

Obecnie w ofercie znajdują się detaliczne obligacje 2-, 3-, 4- i 10-letnie. W październikowej ofercie oprocentowanie 2-letnich papierów wynosi 2,0% w skali roku. Pozostałe obligacje w pierwszym okresie odsetkowym oprocentowane są odpowiednio: 2,10% dla 3-latek, 2,30% dla 4-latek oraz 2,50% dla 10-latek.

Resort informował wcześniej, że sprzedaż obligacji detalicznych wyniosła 310,5 mln zł w sierpniu br. Łączna sprzedaż w lipcu i sierpniu wyniosła 718 mln zł, co było najlepszym wynikiem od wakacji 2008 r.

d28r09z

Program "Rodzina 500+" ruszył 1 kwietnia w całej Polsce. Świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł rodzice otrzymują niezależnie od dochodu na drugie i kolejne dzieci do ukończenia przez nie 18. roku życia. W przypadku rodzin z dochodem poniżej 800 zł netto na osobę wsparcie otrzymuje rodzina także na pierwsze lub jedyne dziecko. Do końca lipca dzięki programowi do rodzin trafiło ponad 7,1 mld zł.
(ISBnews)

d28r09z
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d28r09z
d28r09z