Trwa ładowanie...

Możliwa dymisja dyrektora generalnego Unicredit

We wtorek może dojść do dymisji dyrektora generalnego włoskiego banku Unicredit Alessandro Profumo - zapowiadają największe włoskie gazety. Dymisji żąda prezes Dieter Rampl i główni akcjonariusze, oburzeni zwiększeniem udziałów strony libijskiej w banku.

Share
Możliwa dymisja dyrektora generalnego Unicredit
Źródło: AFP
d3bhhxj

Według mediów po południu ma zebrać się na nadzwyczajnym posiedzeniu zarząd banku, na którym ma zapaść decyzja o zdymisjonowaniu Profumo, który kieruje Unicredit od 13 i pół roku.

Powodem wewnętrznej burzy w Unicredit jest protest prezesa Rampla i akcjonariuszy, dysponujących 20 proc. udziałów, przeciwko przejęciu przez rządowy libijski fundusz o nazwie Libyan Investment Authority kontroli nad następnymi 2 proc. banku. Tym samym udziały tej rządowej organizacji z Trypolisu wzrosły do 7,5 procent.

To najwięcej spośród wszystkich głównych akcjonariuszy Unicredit. Przede wszystkim jednak, argumentują pozostali akcjonariusze, jest to sprzeczne ze statutem banku. Ponadto o tych zamiarach Libijczyków nie zawiadomiono prezesa Rampla.

d3bhhxj

We Włoszech pojawiły się natychmiast polityczne interpretacje zakupu dalszych udziałów w Unicredit przez rządową libijską agendę. Nie wyklucza się, że to rezultat polityki czy wręcz pomocy rządu Silvio Berlusconiego, który zacisnął bardzo gospodarczą współpracę z Libią Muammara Kadafiego.

Według jednej z hipotez w razie dymisji Profumo funkcję dyrektora generalnego ma pełnić przejściowo prezes Dieter Rampl.

Sylwia Wysocka

d3bhhxj

Podziel się opinią

Share
d3bhhxj
d3bhhxj