Możliwe kolejne obniżki stóp, jak też przejście RPP do nastawienia neutralnego w VI - Czekaj

4.6.Warszawa (PAP) - Członek Rady Polityki Pieniężnej Jan Czekaj
nie wyklucza kolejnych obniżek stóp procentowych, jednak jego
zdaniem możliwe jest również przejście RPP do...

04.06.2009 | aktual.: 04.06.2009 12:39

4.6.Warszawa (PAP) - Członek Rady Polityki Pieniężnej Jan Czekaj nie wyklucza kolejnych obniżek stóp procentowych, jednak jego zdaniem możliwe jest również przejście RPP do nastawienia neutralnego na czerwcowym posiedzeniu.

"Nie wykluczam takich ruchów (kolejnych obniżek stóp proc. - PAP), ale one zależą od kolejnych danych o gospodarce i od tego, czy rzeczywiście potwierdzi się to, że inflacja będzie spadać. Ta przestrzeń do kolejnych obniżek stóp zależy od tego co będzie z gospodarką. Będziemy musieli też patrzyć co robią inne banki centralne, a większość z nich nie ma już z czego obniżać stóp. A my mamy jeszcze pewien zapas amunicji" - powiedział Czekaj w rozmowie z "Rzeczpospolitą", opublikowanej na stronie internetowej.

"Może się też zdarzyć tak, że już w czerwcu RPP może przejść do nastawienia neutralnego i obserwować co się dzieje w gospodarce i co będzie dalej z inflacją" - dodał.

Jego zdaniem inflacja nie jest jednak obecnie problemem dla RPP.

"W ostatnim czasie inflację podkręcił nam słabszy złoty oraz podwyżki cen regulowanych. Faktycznie więc inflacja jest wciąż ponad tą granicą 3,5 proc., ale ona będzie spadać. Potwierdzi to pewnie czerwcowa projekcja NBP. Inflacja z reguły spada, gdy gospodarka zwalnia. Dziś też inflacja nie wydaje się być istotnym problemem, choć może nie być tak dobrze jak oczekuje MF - że inflacja w sierpniu dojdzie już do 2,5 proc., czyli celu RPP" - powiedział Czekaj.

"Ale pewnie problem inflacji powróci za rok-dwa jako następstwo pobudzania gospodarki miliardami euro czy dolarów na całym świecie. Wtedy i my będziemy importować inflację. Ale na razie inflacja spada, a RPP jest w trakcie łagodzenia polityki pieniężnej" - dodał.

Kolejna obniżka stopy rezerwy obowiązkowej uzależniona jest od zwiększenia akcji kredytowej banków.

"Nie jesteśmy w stanie zmusić banków do aktywniejszej polityki kredytowej. Bo pieniędzy w sektorze bankowym nie brakuje. To niech chociaż kupią papiery rządowe, co ułatwi działalność ministrowi finansów. Teraz zobaczymy, jak zachowają się banki, bo kolejna obniżka rezerwy musi być uzależniona od tego, czy banki zaczną udzielać więcej kredytów" - powiedział Czekaj. (PAP)

jba/ pam/

Źródło artykułu:PAP
stopyfinanseinflacja
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)