MPiPS chce ograniczenia możliwości dorabiania przez emerytów na "pomostówkach"

Osoby, które od 2008 r. przejdą na emeryturę
pomostową, nie będą mogły dorobić do niej, pracując na stanowisku
uprawniającym do takiej emerytury, czyli wykonywać pracy w
szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze - proponuje
resort pracy i polityki społecznej.

MPiPS chce ograniczenia możliwości dorabiania przez emerytów na "pomostówkach"
Źródło zdjęć: © WP.PL

Jak powiedział wiceminister pracy i polityki społecznej Romuald Poliński, taka propozycja resortu pracy znalazła się w założeniach do ustawy o emeryturach pomostowych, które ministerstwo przesłało do kancelarii premiera.

_ Na przykład pilot samolotu, który przeszedł na wcześniejszą emeryturę, nie będzie mógł ponownie podjąć pracy pilota, ponieważ powrót takiej osoby na to stanowisko mógłby zagrażać bezpieczeństwu publicznemu _ - podkreślił Poliński. Będzie to dotyczyło także m.in. maszynistów pociągów.

Dodał, że "do rozstrzygnięcia" jest kwestia całkowitego zakazu dorabiania dla osób na emeryturach pomostowych, jednak podkreślił, że jego zdaniem "zaszkodziłoby to rynkowi pracy, doprowadziło do wzrostu szarej strefy". _ Skłaniamy się, by zakaz pracy dotyczył tylko stanowisk o szczególnym charakterze _ - zaznaczył.

Wiceminister poinformował, że resort nie zamierza wprowadzać żadnych zmian co do wysokości dodatkowych zarobków emerytów, którzy obecnie mogą dorobić do 130 proc. średniej krajowej.

Zgodnie z obowiązującą ustawą o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (z grudnia 1998 r.) osoby pracujące w szczególnych warunkach i szczególnym charakterze mogą przechodzić na wcześniejsze emerytury do końca grudnia 2007 r. Jeśli tego nie uczynią będą musiały pracować do 60 (kobiety) lub 65 roku życia (mężczyźni).

Resort pracy pracuje nad nowymi przepisami, które miałyby obowiązywać od 2008 r. Minister pracy Anna Kalata zapowiadała, że projekt ustawy o emeryturach pomostowych powinien być gotowy w kwietniu. Według wstępnych założeń na emeryturę pomostową będzie można przechodzić o 5 lat wcześniej, w zależności od charakteru wykonywanej pracy. Świadczenie to ma wynosić nie mniej niż 90 proc. minimalnej emerytury. Minister zapowiadała, że prawdopodobnie zostanie utrzymana dotychczas obowiązująca lista uprawnionych do emerytury pomostowej (w stosunku do rozporządzenia z 1983 r.), obejmująca m.in. nauczycieli, hutników, kolejarzy, a także dziennikarzy.

Źródło artykułu:PAP
emerytury pomostoweanna kalataemerytury

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)