Trwa ładowanie...
d1karyt
26-01-2016 05:05

MR: 6,2 mld zł na konkursy z programu "Inteligentny Rozwój"

W tym roku Ministerstwo Rozwoju planuje uruchomić 24 konkursy dla firm i instytucji naukowych w ramach programu "Inteligentny Rozwój", który wspiera badania, rozwój oraz innowacje - poinformowało MR. Do wzięcia będzie ponad 6,2 mld zł.

d1karyt
d1karyt

Jak podkreślił resort rozwoju, program operacyjny "Inteligentny Rozwój" na lata 2014-2020 to największy w Unii Europejskiej krajowy program finansujący badania, rozwój oraz innowacje. Zdaniem ministerstwa "znacząco wpłynie na podnoszenie poziomu innowacyjności naszej gospodarki". Blisko połowę środków programu przeznaczono na projekty badawczo-rozwojowe firm.

"Obserwujemy duże zainteresowanie przedsiębiorców wsparciem oferowanym w programie operacyjnym +Inteligentny Rozwój+" - ocenił cytowany w informacji resortu wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak.

MR poinformowało, że w ubiegłym roku dla małych i średnich firm, ubiegających się o dotacje na badania przemysłowe i prace rozwojowe, czekała "rekordowa, wcześniej niedostępna w jednym naborze pula funduszy - 1,6 mld zł". "Złożono 1968 wniosków na łączną wartość dofinansowania w wysokości 11,9 mld zł. To dowód na to, że nasza oferta wychodzi naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorstw" - stwierdził Hamryszczak.

Resort zauważył, że nowością dla firm jest skrócenie czasu oceny wniosków o dofinansowanie do 60 dni od końca miesiąca kalendarzowego, w którym wpłynął wniosek.

d1karyt

Ministerstwo podało, że we wszystkich dotychczas przeprowadzonych konkursach pozytywną ocenę przeszło 1 tys. 761 wniosków o całkowitej wartości unijnego dofinansowania 13,48 mld zł. "To blisko 37 proc. całego budżetu programu operacyjnego +Inteligentny Rozwój+. Po ośmiu miesiącach od uruchomienia pierwszych konkursów, z programu realizowanych jest już ponad 100 przedsięwzięć. Przyznane dotacje to łącznie 1,14 mld zł" - zaznaczył resort.

Z programu "Inteligentny Rozwój" finansowane są m.in. prace nad: projektem pierwszej w Europie sześcioosiowej, elektrycznej lokomotywy dla ciężkich składów towarowych; innowacyjną technologią wytwarzania przeciwciała monoklonalnego, stosowanego w terapii stwardnienia rozsianego czy technologią wspierającą terapię dzieci z zaburzeniami zachowania i rozwoju.

"Ten rok będzie obfitował w dużą liczbę konkursów, zwłaszcza dla przedsiębiorców. Liczymy na dobre, innowacyjne projekty i rozwiązania, które przyczynią się do dynamicznego rozwoju polskiej gospodarki" - podkreślił Hamryszczak.

"W 2016 r. planowane jest uruchomienie minimum 24 konkursów w ramach 15 instrumentów programu operacyjnego +Inteligentny Rozwój+. Na firmy i jednostki naukowe czekać będzie łącznie ponad 6,2 mld zł. Tym samym ogłoszone zostaną nabory w ramach wszystkich działań programu. Planujemy też zakontraktowanie wszystkich projektów pozakonkursowych programu" - dodano.

d1karyt

Program "Inteligentny Rozwój" na lata 2014-2020 ma pobudzić innowacyjność polskiej gospodarki. Jednym z jego zadań jest dofinansowanie innowacyjnych projektów firm od fazy pomysłu do wprowadzenia nowych lub ulepszonych rozwiązań na rynek. Ma on także promować współpracę biznesu i nauki.

Jest on drugim pod względem budżetu programem na lata 2014-2020 i największym w Unii Europejskiej finansującym badania, rozwój oraz innowacje. Na jego realizację przeznaczono ponad 10 mld euro (8,6 mld z UE).

d1karyt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1karyt