Trwa ładowanie...
d4jfega

MR: projekt ustawy o wspieraniu i promocji eksportu w Sejmie do połowy roku (aktl.)

#
dochodzą plany MR dotyczące kierunków promocji polskiego eksportu
#

Share
d4jfega

19.02. Warszawa (PAP/PAP Legislacja) - Projekt ustawy o wspieraniu i promocji eksportu, w tym powołaniu centralnej agencji eksportowej, może trafić do Sejmu jeszcze w pierwszej połowie br., do końca roku powinny zakończyć się związane z nim prace legislacyjne w parlamencie - podał wiceminister rozwoju Radosław Domagalski.

"Chciałbym, żeby już w pierwszym półroczu projekt ustawy był przesłany do Sejmu" - powiedział Domagalski na piątkowej konferencji prasowej. "Później ten proces jest poza naszą kontrolą, bo proces legislacyjny zależy też od prac parlamentu. Ale ponieważ jest to priorytetowa ustawa, jest to priorytet rządu, myślę, że te prace będą sprawne i proces z pewnością zakończymy w tym roku" - podkreślił.

"Czy to będzie koniec trzeciego kwartału, czy początek czwartego kwartału - nie chciałbym deklarować tak definitywnie. Ale z pewnością w tym roku państwo zobaczycie materialne zmiany w tym systemie" - dodał wiceminister.

d4jfega

Projekt - wyjaśnił Domagalski - przewiduje powołanie centralnej instytucji, koordynującej programy operacyjne przypisane obecnie różnym agencjom rządowym, w tym PARP, PAIiIZ, BGK, PIR, KUKE, czy resortom rozwoju i środowiska.

"Porządkujemy ten system i będziemy zarządzać procesem wspierania eksportu z pozycji jednej instytucji, która będzie też funkcjonalnie częścią całości tego systemu, czyli banku rozwoju. Nad tą koncepcją teraz pracujemy bardzo intensywnie. Też jestem w to zaangażowany" - powiedział wiceminister.

Domagalski dodał, że MR planuje "pewną reformę" Wydziałów Promocji Handlu i Inwestycji przy polskich ambasadach i konsulatach (WPHI). Resort przewiduje łączenie swych zasobów z Ministerstwem Spraw Zagranicznych, zwiększenie zasięgu obecnych placówek, otwarcie nowych biur i zwiększenie liczby ich pracowników.

Uwaga ma zostać przekierowana z państw Unii Europejskiej, gdzie polski biznes jest już dobrze zakorzeniony, na kraje Azji i Afryki. Wiceminister powiedział, że w planach jest otwarcie jeszcze jednego WPHI w Indiach, nowych biur w Iranie, Birmie, Singapurze, na Filipinach, w Australii oraz Meksyku. "Musimy się wzmocnić w Afryce, bo na razie w Afryce Subsaharyjskiej mamy tylko jedno WPHI w RPA, a musimy być też w Angoli, Tanzanii, Nigerii, Senegalu, Etiopii - bardzo ważnym rynku, oferującym wiele możliwości" - wyliczał.

d4jfega

Domagalski zapowiedział też stworzenie programu umożliwiającego przedsiębiorcom wchodzenie "na próbę" do wybranych krajów, a także wspomaganie finansowania usług księgowych, prawniczych i konsultingowych. "To likwiduje te bariery wejścia" - podkreślił.

W styczniu wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz mówiła, że nowa agencja wspierania eksportu mogłaby powstać na początku 2017 r. Według niej zbudowana ma być na bazie Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych i posiadać budżet w wysokości 200-250 mln zł.

d4jfega

Podziel się opinią

Share
d4jfega
d4jfega