Trwa ładowanie...
dj0tiln
07-12-2016 16:05

MRiF: dystrybutor ubezpieczeń będzie musiał ujawnić swoje zarobki

Dystrybutor ubezpieczeń będzie zobowiązany ujawnić, czy za swoją pracę otrzymuje honorarium płacone bezpośrednio przez klienta, prowizję - uwzględnioną w kwocie składki, czy inny rodzaj wynagrodzenia - wynika z projektu ustawy o dystrybucji ubezpieczeń.

dj0tiln
dj0tiln

Ministerstwo Rozwoju i Finansów przygotowało projekt nowej ustawy o dystrybucji ubezpieczeń, która zastąpi dotychczasowe przepisy o pośrednictwie ubezpieczeniowym. Ma on na celu implementację do krajowego porządku prawnego przepisów dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady z 20 stycznia 2016 r.- czytamy w uzasadnieniu do projektu.

Ustawodawca zaznaczył, że jednym z podstawowych celów dyrektywy jest zwiększenie poziomu ochrony klientów zawierających umowy ubezpieczenia. Środkiem do tego jest m.in. zapewnienie odpowiedniej informacji o produkcie oraz dostawcy.

Przede wszystkim proponuje się wprowadzenie ogólnej klauzuli, aby dostawca ubezpieczeń postępował uczciwie, rzetelnie i profesjonalnie, zgodnie z najlepiej pojętym interesem swoich klientów - głosi projekt.

Dyrektywa zabrania wynagradzania dostawców w sposób, który mógłby być zachętą do rekomendowania klientowi konkretnego produktu ubezpieczeniowego w sytuacji, gdy dystrybutor mógłby zaoferować inny produkt, który lepiej odpowiadałby potrzebom klienta.

dj0tiln

"W konsekwencji proponuje się, aby sposób wynagradzania dystrybutora ubezpieczeń oraz osoby, przy pomocy której dystrybutor ubezpieczeń wykonuje czynności agencyjne lub czynności brokerskie, nie mógł odbywać się w sposób sprzeczny z obowiązkiem działania w najlepiej pojętym interesie swoich klientów, w szczególności aby wynagrodzenie oparte na wynikach sprzedaży nie mogło być zachętą do proponowania klientowi określonego produktu" - czytamy w uzasadnieniu do projektu.

Dyrektywa szczegółowo określa informacje, które muszą być przekazane klientowi przed zawarciem umowy ubezpieczenia, po to by wyeliminować ewentualne konflikty interesów.

W odniesieniu do dystrybucji ubezpieczeń innych niż ubezpieczenia na życie nakłada obowiązek przekazania klientowi w zrozumiałej formie stosownych informacji na temat danego produktu.

Projekt podkreśla, że dystrybutor powinien posiadać odpowiednią wiedzę o oferowanych produktach. Nakłada więc obowiązki szkolenia pracowników, pośredników ubezpieczeniowych i zakładów ubezpieczeń. Wprowadza obowiązek odbycia co najmniej 15 godzin rocznie szkoleń, odpowiadających charakterowi sprzedawanych produktów, rodzajowi dystrybutora oraz stanowiska danego pracownika w instytucji.

Dyrektywa nakłada też obowiązek badania potrzeb klienta przed zawarciem ubezpieczenia. Roczna informacja przekazywana ubezpieczającemu lub ubezpieczonemu powinna zawierać również ocenę, czy umowa ubezpieczenia odpowiada potrzebom ubezpieczającego lub ubezpieczonego wraz z uzasadnieniem.

Ustawa ma wejść w życie najpóźniej 23 lutego 2018 r.

dj0tiln
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dj0tiln