MRiRW chce wspomóc producentów mleka i wieprzowiny kwotą 57 mln euro (aktl.)
#
dochodzą szczegóły rozporządzenia
#
23.12.2015 15:55
23.12. Warszawa (PAP) - Ponad 57 mln euro pomocy chce skierować do producentów mleka i wieprzowiny Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w ramach wsparcia do produkcji w sektorach hodowlanych - poinformował w środę na konferencji prasowej szef resortu rolnictwa Krzysztof Jurgiel.
Jak powiedział, ministerstwo do konsultacji skierowało rozporządzenie, które ma na celu złagodzenie skutków kryzysu na rynku mleka i wieprzowiny. Tłumaczył, że zgodnie z zasadami wynegocjowanymi w Unii Europejskiej umożliwi wypłatę rekompensat opiewających na 28,9 mln euro, a powiększonych dodatkowo o krajową rezerwę w wysokości 28,5 mln euro.
"Przygotowaliśmy różne działania organizacyjne, które mają złagodzić ten kryzys. A dzisiaj chcieliśmy poinformować o tym, że skierowaliśmy do konsultacji do organizacji, do producentów mleka i wieprzowiny projekt rozporządzenia, który umożliwi wypłatę rekompensat, wypłatę środków, które w części zostały wynegocjowane w Unii Europejskiej. Mówię tutaj o 28,9 mln euro" - powiedział Jurgiel.
"Podjęliśmy tutaj wspólnie z kierownictwem ministerstwa rolnictwa decyzję o tym, aby uruchomić z naszej rezerwy, którą mamy, 28,5 mln euro na rynek wieprzowiny" - dodał.
Resort postuluje, by rozporządzenie weszło w życie jeszcze w styczniu.
"Chcemy, żeby na najbliższym posiedzeniu najpierw Komitetu Stałego Rady Ministrów, a potem rządu, zostało to przyjęte" - powiedział towarzyszący Jurgielowi wiceminister rolnictwa Jacek Bogucki. "Mam nadzieję, że w styczniu zostanie to rozporządzenie przyjęte i wejdzie w życie. Przewidujemy tylko 7-dniowe vacatio legis, a więc chcemy, żeby ten przepis już po zakończeniu tego roku jak najszybciej rozpoczął swój byt prawny" - dodał.
Bogucki przedstawił też szczegóły rozporządzenia. Hodowcom trzody, którzy w 2015 roku zanotowali dużą stratę, resort proponuje do 70 zł na zwierzę, m.in. pod warunkiem, że stado producenta nie przekracza 2 tys. świń.
Na podstawie danych Agencji Rynku Rolnego ministerstwo szacuje, że producenci mleka będą mogli otrzymać pomoc w wysokości ok. 1,4 grosza do kg mleka. Warunkiem uzyskania pomocy będzie posiadanie co najmniej trzech krów i w roku kwotowym 2014-2015 wyprodukowanie co najmniej 15 tys. kg mleka, ale nie więcej niż 300 tys. kg mleka.
Rekompensata - podkreślił wiceminister Bogucki - skierowana jest do producentów, nie pośredników i powinna pomóc im przetrwać trudny okres, a jednocześnie pozwolić na dalszą produkcję.
"Mam nadzieję, że te dwie formy pomocy pozwolą rolnikom po tak trudnym roku przetrwać i spokojnie patrzeć w przyszłość" - dodał Bogucki.
"Jeśli chodzi o konsultacje, minister Bogucki odbył szereg spotkań z producentami trzody chlewnej. Stanowisko było wypracowane z ich udziałem. Ta stawka, wielkość rekompensaty wychodzi naprzeciw oczekiwaniom producentów trzody chlewnej" - podkreślił Jurgiel.
Polska Izba Mleka pod koniec listopada podawała za GUS, że między styczniem a październikiem 2015 roku średnia cena mleka wyniosła 114,04 zł/100 litrów i była niższa o 17,8 proc. (24,75 zł/100 litrów) w porównaniu do analogicznego okresu roku 2014.
Natomiast ceny skupu żywca wieprzowego w ciągu roku spadły o ok. 10 proc. - nawet do 3 zł/kg.
4 stycznia rusza nowy unijny program dopłat do prywatnego przechowywania wieprzowiny. Jurgiel powiedział, że również on przyczyni się do uregulowania sytuacji na rynku trzody chlewnej.
Szef resortu rolnictwa przedstawiając niedawno w Sejmie plany nowego rządu w obszarze rolnictwa wśród priorytetów wymienił stabilizację na rynkach rolnych, w tym na rynku mleka i wieprzowiny.