Trwa ładowanie...
d1ntza5

MRiRW: IV Europejskie Forum Banków Spółdzielczych i MŚP (komunikat)

...

d1ntza5
d1ntza5

06.10. Warszawa - MRiRW informuje:

Wyzwania i możliwości rozwoju gospodarki europejskiej - to temat IV. Europejskiego Forum Banków Spółdzielczych oraz Małych i Średnich Przedsiębiorstw zorganizowanego dziś w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie przez Krajowy Związek Banków Spółdzielczych i Wydział Nauk Ekonomicznych SGGW.

W Forum uczestniczył minister Marek Sawicki, który w swoim wystąpieniu podkreślił, że bankowość spółdzielcza, to nie tylko sektor spółdzielczości, który przeciwstawił się destrukcyjnym działaniom politycznym po 89 roku, ale także sektor, który znacznie się rozwinął i jest bardzo mocno zakorzeniony zarówno w rolnictwie, jak i przetwórstwie rolno- spożywczym. Jest on najbliżej rolnika - w terenie.

"W ostatnich 7. Latach, poprzez Wspólna Politykę Rolna, do naszego rolnictwa zostało przetransferowanych ponad 130 mld zł, z czego 86 proc. poprzez banki spółdzielcze. Widać z tego wyraźnie, jaki potencjał kapitałowy przechodzi przez ten sektor bankowości i jest lokowany w inwestycjach. W odniesieniu do kredytów preferencyjnych, to 95 proc. z nich obsługiwanych jest przez banki spółdzielcze. To pierwszy partner rolnictwa i przetwórstwa rolno- spożywczego" - podkreślił minister Sawicki.

d1ntza5

W Polsce funkcjonuje ponad 30 tys. firm przetwórczych z sektora rolno - spożywczego. Szef resortu rolnictwa stwierdził, że analizując ich udział w pozyskiwaniu środków na inwestycje to bardzo często można zauważyć, iż bardzo dobre projekty inwestycyjne, często zakładające wykorzystanie unijnych środków, składane w różnych bankach, są odrzucane. Przyczyną takich decyzji są tylko i wyłącznie konkurencyjne działania, a uzasadnieniem - do odrzucenia udzielenia kredytu, czy wsparcia - jest tylko tak zwane wysokie ryzyko projektu.

"Jednak, gdy projekty takie trafiają do banków spółdzielczych, te powołują one stosowne konsorcja, jeśli same są zbyt słabe, aby taką inwestycję sfinansować. Dla banków spółdzielczych to ryzyko inwestowania jest zdecydowanie mniejsze, ponieważ znają one swoich klientów: przedsiębiorców i rolników. Wiedzą na ile dana firma jest wiarygodna i dlatego chętniej podejmują współpracę" - zapewnił minister Sawicki.

Poinformował również, że obecnie realizowanych jest kilka działań z zakresu rozwoju obszarów wiejskich, w których biorą udział banki spółdzielcze. Najważniejsze działania, w których trawa obecnie nabór wniosków to: "Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw", "Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej" oraz "Zwiększanie wartości dodanej podstawowej produkcji rolnej i leśnej".

"W działaniu skierowanym na zwiększanie wartości dodanej, na początku wspieramy konsolidację przedsiębiorstw przetwórstwa rolno-spożywczego i tworzenie wspólnych platform handlowych, a w następnej kolejności będą finansowane grupy producentów" - podkreślił.

d1ntza5

Minister Sawicki gorąco namawiał banki spółdzielcze do tego, aby mocno włączyły się we wspieranie grup producentów, bo to one tak naprawdę budują mikroprzedsiębiorstwa na terenach wiejskich. Przypomniał, że od 2 lat istnieje możliwość udzielania poręczeń i gwarancji przez ARiMR dla inwestycji w przetwórstwie rolno-spożywczym i warto, aby wtedy, gdy banki spółdzielcze mają jakiekolwiek obawy co do wiarygodności inwestycji, z tych poręczeń korzystać.

"Bankowość spółdzielcza jest rzeczywiście wewnątrz rolnictwa i przetwórstwa rolno-spożywczego, a sukces, który odnotowaliśmy w ciągu ostatnich 4. lat w zakresie wzrostu eksportu polskiej żywności dokonał się także ze znacznym udziałem sektora spółdzielczego. Nowoczesne, zmodernizowane przetwórstwo rolno-spożywcze, wytwarzające produkty wysokiej jakości w oparciu o zdrowe, dobre surowce rolne, pozwoliło na wzrost eksportu, aż o 55 proc. To bardzo ważne, że eksportujemy towary, a miejsca pracy pozostają w Polsce" - podkreślił szef resortu

Uczestniczący w dzisiejszym Forum wicepremier Waldemar Pawlak zapewnił, że najlepszy sposób na pomnożenie swojego kapitału na stworzenie warunków do inwestowania w swoje przedsięwzięcia to zainwestowanie w Banki Spółdzielcze.

d1ntza5

Są to zarówno obligacje, jak i kapitały banków spółdzielczych, gdzie przedsiębiorcy mogą uzyskać bardzo silny impuls do rozwoju gospodarczego. Z każdego 1000 zł zainwestowanego w kapitał banku spółdzielczego można uzyskać 10 tys. zł kredytu" - stwierdził wicepremier.

Europejskie Forum Banków Spółdzielczych oraz Małych i Średnich Przedsiębiorstw odbywało się w Polsce po raz pierwszy. Rangę i prestiż całego wydarzenia nadał fakt, że zostało ono objęte oficjalnym patronatem polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.

Forum już od wielu lat organizowane jest przez Europejskie Stowarzyszenie Banków Spółdzielczych, Międzynarodowe Zrzeszenie Banków Spółdzielczych oraz Europejskie Stowarzyszenie Rzemiosła oraz Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Priorytetem corocznej konferencji jest promowanie trwałego, otwartego dialogu między bankami spółdzielczymi, MŚP, instytucjami europejskimi oraz wszystkimi istotnymi dla tych relacji partnerami.

d1ntza5

W dzisiejszym spotkaniu brało udział około 200 uczestników. Byli to przede wszystkim przedstawiciele Rządu i Parlamentu RP, Parlamentu Europejskiego, Komisji Europejskiej, europejskiego i polskiego środowiska bankowości spółdzielczej, europejskiego i polskiego środowiska małych i średnich przedsiębiorstw, a także eksperci akademicy, oraz partnerzy banków spółdzielczych i MŚP.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ wni/

d1ntza5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ntza5