Trwa ładowanie...
d2xpfox

MRiRW ws. międzynarodowej konferencji w Brukseli (komunikat)

...

d2xpfox
d2xpfox

20.09. Warszawa - Biuro Prasowe MRiRW informuje:

21 września br. w Brukseli odbędzie się międzynarodowa konferencja "Glebowa materia organiczna - stara prawda, nowe wyzwania". Organizatorami konferencji są minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki oraz Dyrektoriat Badań i Innowacji Komisji Europejskiej. Założenia merytoryczne i program konferencji zostały przygotowane przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa - PIB w Puławach.

W konferencji zadeklarowało udział ponad 150 uczestników z większości krajów Unii Europejskiej reprezentujących najważniejsze instytucje naukowe i administrację.

Celem organizowanej w Brukseli konferencji jest zwrócenie uwagi europejskiej opinii publicznej, a przede wszystkim administracji, na sprawy związane z zasobnością oraz znaczeniem glebowej materii organicznej w kontekście postępujących zmian klimatycznych.

d2xpfox

Problematyka ta jest dla naszego kraju szczególnie istotna ze względu na niską i ciągle pogarszającą się zasobność naszych gleb w próchnicę oraz wysoki poziom zakwaszenia. Gospodarowanie zasobami próchnicy glebowej wymaga opracowania nowych modeli postępowania, integrujących dotychczasową wiedzę i praktykę agrotechniczną z nowymi technologiami i systemami podejmowania decyzji, dostosowanymi do ściśle określonych warunków siedliskowych i produkcyjnych.

Podczas jednodniowej konferencji zostaną zaprezentowane najnowsze informacje na temat aktualnego stanu oraz kierunków zmian zachodzących w zasobności gleb europejskich w materię organiczną. Poza typowo produkcyjnymi funkcjami próchnicy szczegółowo omówione zostaną kwestie związane z możliwościami wiązania (sekwestracji) w glebie CO2, co ma istotne znaczenie dla ograniczania efektu cieplarnianego.

W programie konferencji planowane jest także zwrócenie uwagi na potencjalne możliwości próchnicy w gromadzeniu i zatrzymywaniu wody oraz roli, jaką w związku z tym może ona odegrać w zapobieganiu i łagodzeniu klęsk suszy i powodzi, które w ostatnich latach są dotkliwie odczuwalne w całej Europie.

Konferencja będzie także dobrą okazją do podsumowania i oceny dotychczasowych efektów działań rolno-środowiskowych, ukierunkowanych na zachowanie i odbudowę zasobów glebowej materii organicznej oraz ewentualnie może zasygnalizować decydentom konieczność wypracowania nowych, bardziej efektywnych instrumentów opartych na aktualnej wiedzy i praktyce agrotechnicznej.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

d2xpfox
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2xpfox