Trwa ładowanie...
d2qrtvd
d2qrtvd

MRPiPS nie pracuje nad projektem nowej ustawy dot. systemu emerytalnego

Warszawa, 04.01.2017 (ISBnews) - Rada Ministrów przyjęła przegląd emerytalny, który zawiera rekomendacje wynikające ze szczegółowej analizy systemu emerytalnego, ale Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) nie pracuje nad konkretnymi zmianami prawnymi dotyczącymi systemu emerytalnego, poinformował resort. 
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d2qrtvd

Resor wyjaśnia, że obowiązek dokonania takiego przeglądu wynika z nowelizacji ustawy emerytalnej z 2012 r., przewidującej podwyższenie wieku emerytalnego.

"Ten dokument nie jest projektem ustawy, a zaproponowane w nim zmiany nie muszą zostać wprowadzone w życie. Żeby powstał projekt ustawy, konieczne jest przygotowanie nowelizacji, zawierającej konkretne propozycje zmian w szczegółowo określonych przepisach. Potrzebna będzie także ocena skutków finansowych i społecznych takiej nowelizacji" - czytamy w komunikacie.

MRPiPS podkreśla, że zajmowało się wyłącznie analizą obowiązujących przepisów i przygotowaniem sprawozdań z obu przeglądów przepisów emerytalnych. "W resorcie nie toczą się prace nad żadnymi projektami zmian w tym zakresie" - wskazano w materiale.

d2qrtvd

Według resortu, w rekomendacjach, przygotowanych przez MRPiPS, nie ma propozycji żadnych ograniczeń dotyczących dorabiania na emeryturze. Pobierający świadczenie będą mogli, tak jak do tej pory, dorabiać w nieograniczony sposób. Ostateczna wersja przeglądu, która będzie przedmiotem debaty w Sejmie, nie zawiera żadnych szczegółowych propozycji ograniczeń w tym zakresie, podano także.

"Nie ma także w najbliższych planach rozszerzenia zakresu ubezpieczeń społecznych, czyli ewentualnego objęcia nimi umów o dzieło. MRPiPS będzie analizowało sytuację na rynku pracy i efekty nowej stawki minimalnego godzinowego wynagrodzenia" - podsumował resort.

(ISBnews)

d2qrtvd

Podziel się opinią

Share
d2qrtvd
d2qrtvd