Trwa ładowanie...
d3328sz
25-04-2016 15:18

MRPiPS zawarło z BGK umowę dofinansowania pożyczek dla podmiotów ekonomii społ.

Warszawa, 25.04.2016 (ISBnews) - Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MPiPS) podpisało z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK) umowę dofinansowania pożyczek dla podmiotów ekonomii społecznej kwotą 158,9 mln zł, podał resort. Środki będą przewidziane na start lub rozwój firm, program wystartuje 30 kwietnia br.

Share
d3328sz

"Z pożyczek będą mogły skorzystać przedsiębiorstwa społeczne, podmioty realizujące usługi reintegracji społecznej i zawodowej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, organizacje pozarządowe i podmioty sfery gospodarczej utworzone w związku z realizacją celu społecznego" - czytamy w komunikacie.

Przewidziano dwa rodzaje pożyczek: do 100 tys. zł na start przedsiębiorstwa i do 500 tys. zł na jego rozwój. Program wystartuje 30 kwietnia br., podano również.

"Idea ekonomii społecznej wpisuje się w misję Ministerstwa w sposób wielowymiarowy. Wpływa ona na zwiększanie zatrudnienia, integrację społeczną i zawodową osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, budowanie kapitału ludzkiego. Wspiera politykę rodzinną w zakresie opieki nad dziećmi i odpowiada na problem starzejącego się społeczeństwa" - czytamy dalej.

Dokumentem integrującym polityki publiczne na rzecz rozwoju ekonomii społecznej na poziomie kraju oraz regionów jest Krajowy Program Rozwoju Ekonomii Społecznej. Zakłada on m.in. powstanie i utrzymanie miejsc pracy, poprzez wdrożenie instrumentów zwrotnego wsparcia finansowego na poziomie krajowym. Jest to szczególnie istotne, gdyż podmioty ekonomii społecznej bardzo potrzebują środków na finansowaniu rozwoju, mając równocześnie duże kłopoty z ich zdobyciem.

Funkcjonujący obecnie w Polsce system poręczeniowo-gwarancyjny, który mógłby stanowić ułatwienie w dostępie do finansowania podmiotów ekonomii społecznej nie uwzględnia specyfiki ich funkcjonowania - to jest prymatu celu społecznego nad ekonomicznym, podsumowano.

(ISBnews)

d3328sz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3328sz
d3328sz