MRR: rusza Polsko-Szwajcarski Program Badawczy (komunikat)
...
14.01. Warszawa - Ministerstwo Rozwoju Regionalnego informuje:
14 stycznia br. zainaugurowany został Polsko-Szwajcarski Program Badawczy (PSPB). Jego celem jest rozwój gospodarki opartej na wiedzy poprzez realizację polsko-szwajcarskich projektów badawczych, które będą stanowić atrakcyjny instrument dla nawiązywania i rozwoju dwustronnej współpracy w zakresie badań naukowych. Całkowita wartość programu, dostępna dla wspólnych projektów badawczych, wynosi 26 mln franków szwajcarskich.
O wsparcie w ramach programu będą mogły ubiegać się uczelnie publiczne i niepubliczne, jednostki badawczo-rozwojowe, placówki naukowe Polskiej Akademii Nauk, organizacje pozarządowe prowadzące działalność naukową oraz inne podmioty prowadzące działalność w zakresie badań i rozwoju.
Projekty w ramach PSPB mogą być realizowane w obrębie następujących 5 obszarów badawczych:
- ICT (Information and Communication Technology), - Energia - odnawialne źródła energii, - Nanotechnologie, - Zdrowie, - Środowisko
Projekt, realizowany w ramach PSPB, może otrzymać wsparcie w wysokości 100 proc. kosztów kwalifikowalnych, z czego 85 proc. gwarantowanych jest przez stronę szwajcarska, a 15 proc. w ramach polskiego budżetu. Beneficjenci mogą wnioskować o dofinansowanie realizacji mniejszych projektów badawczych o wartości od 0,3 do 1 mln franków szwajcarskich oraz większych projektów o wartości od 1 do 2 mln franków szwajcarskich.
Początkową datą kwalifikowalności wydatków będzie data podpisania umowy o dofinansowanie. Wydatki w ramach wspólnych projektów badawczych nie mogą być ponoszone później niż do dnia 30 czerwca 2016 r.
Pierwszy termin naboru wniosków planowany jest na początek II kwartału 2010 r. Nabór będzie trwał 3 miesiące.
Polsko-Szwajcarski Program Badawczy będzie zarządzany przez Ośrodek Przetwarzania Informacji (OPI) www.opi.org.pl, który pełni rolę instytucji realizującej.
Więcej informacji na temat programu jest dostępnych na stronie: www.programszwajcarski.gov.pl w sekcji Rozwój społeczny i zasobów ludzkich/Badania i rozwój.
UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)
kom/ aja/