MRR: wznowienie płatności w PO IG (komunikat)

...

17.09. Warszawa - MRR informuje:

Komisja Europejska poinformowała, że do końca bieżącego miesiąca dostaniemy decyzję potwierdzającą wznowienie płatności dla dużych inwestycji przedsiębiorstw oraz projektów z zakresu informatyzacji administracji. Oznacza to, że Polska jeszcze w tym roku może uzyskać refundację wydatków poniesionych w tych projektach.

W kwietniu 2012 r. Komisja zgłosiła zastrzeżenia dotyczące realizacji części projektów dofinansowanych z Programu Innowacyjna Gospodarka. W konsekwencji KE czasowo wstrzymała refundację wydatków w ramach działania 4.5 (największe inwestycje przedsiębiorców) oraz 7. osi priorytetowej (projekty e-administracji). Projekty te były realizowane zgodnie z harmonogramami, ale poniesionych wydatków nie mogliśmy rozliczać z Komisją.

W odniesieniu do działania 4.5 Ministerstwo Rozwoju Regionalnego w ścisłej współpracy z Ministerstwem Gospodarki oraz Ministerstwem Finansów podjęło czynności sprawdzające prawidłowość stosowanych procedur i działania systemu zarządzania. Przeprowadzony został szczegółowy audyt konkursów, w których wyłaniane były inwestycje przedsiębiorców. Jego wyniki wskazują, że nabory prowadzone były prawidłowo. Audytorzy Ministerstwa Finansów stwierdzili, że przestrzegane były kryteria wyboru projektów, a ich dofinansowanie pozostaje w zgodzie z zasadą efektywnego wykorzystania środków publicznych. Ustalenia audytu zostały przekazane do Komisji Europejskiej jeszcze w czerwcu br.

Z kolei w ramach 7. osi priorytetowej POIG działania podjęły wspólnie Ministerstwo Rozwoju Regionalnego z Ministerstwem Administracji i Cyfryzacji. W maju br. został przekazany do Komisji Europejskiej Program Działań Naprawczych dla projektów informatyzacji administracji realizowanych w ramach 7 osi priorytetowej POIG, a jego poprawiona wersja uwzględniająca uwagi KE została przekazana stronie unijnej pod koniec lipca. Program zawierał zestaw działań wzmacniających system zarządzania i kontroli projektów, w tym zintensyfikowanie współpracy instytucji w zakresie prowadzonych kontroli, wzmocnienie weryfikacji wniosków o płatność, rozszerzenie zakresu monitorowania postępów we wdrażaniu. Dzięki niemu ewentualne błędy czy nieprawidłowości w realizacji poszczególnych projektów mogą być wykrywane szybciej. W czerwcu br. zorganizowano również cykl spotkań z beneficjentami wszystkich projektów 7. osi priorytetowej, podczas których przedstawiciele Komisji Europejskiej mieli okazję zapoznać się bliżej z poszczególnymi
inwestycjami, stanem ich realizacji oraz planowanymi efektami.

Informacje na temat podejmowanych przez stronę polską działań były sukcesywnie przekazywane KE, i spotykały się z pozytywnym przyjęciem.

Do odblokowania płatności przyczynił się także fakt, że od stycznia 2012 r. działał Komitet Rady Ministrów ds. Cyfryzacji (KRMC). Przeglądowi KRMC obligatoryjnie podlegają projekty informatyczne i teleinformatyczne o budżecie powyżej 5 mln zł. Komitet ocenia je pod kątem wzmocnienia koordynacji pomiędzy realizowanymi inwestycjami, interoperacyjności wdrażanych rozwiązań oraz efektywności wydatkowania środków publicznych. Do końca sierpnia br. takiemu przeglądowi poddane zostały wszystkie projekty realizowane w ramach 7. osi priorytetowej POIG.

Wszystkie podjęte przez stronę polską działania pokazały, że system zarządzania i kontroli w Programie Innowacyjna Gospodarka funkcjonuje właściwie, a ewentualne nieprawidłowości są sprawnie wykrywane na poziomie krajowym. Dzięki temu nie ma zagrożenia, że środki z budżetu europejskiego zostaną wydane niegospodarnie czy nieefektywnie.

Po odblokowaniu płatności rozliczymy z Komisją Europejską co najmniej pół miliarda zł poniesionych wydatków.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ akuc/

Źródło artykułu:PAP
keinformatykadyplomacja

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)