MS: "Będę świadkiem w sądzie" - poradnik dla dzieci i młodzieży (komunikat)
...
02.11.2009 | aktual.: 02.11.2009 16:45
02.11. Warszawa - Wydział Informacji Ministerstwa Sprawiedliwości informuje:
Broszura "Będę świadkiem w sądzie" została wydana i opublikowana w ramach realizacji projektu Ministerstwa Sprawiedliwości "Ułatwianie dostępu do wymiaru sprawiedliwości" współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego we współpracy z Fundacją Dzieci Niczyje - partnerem projektu. Broszura stanowi również element kampanii "Dziecko - świadek szczególnej troski".
Podstawowym elementem przygotowania dziecka do składania zeznań jest jego edukacja, dlatego w październiku w ramach pierwszej wysyłki ponad 103 tysiące egzemplarzy broszury trafiło do przeszło 1000 szkół, ośrodków interwencji kryzysowej, komend policji i organizacji pozarządowych na terenie całej Polski. Kolejna wysyłka realizowana będzie w 2010 roku.
Broszura ma za zadanie przygotować "młodego obywatela" do uczestniczenia w sądowych procedurach prawnych. Jest przyjaznym i kolorowym informatorem dla dzieci w wieku 10-15 lat, z którego w sposób prosty i adekwatny dla swojego poziomu rozwoju dziecko dowie się:
- na czym polega zadanie świadka w sądzie, - kogo spotka w sądzie będąc świadkiem, - co dzieje się w trakcie rozprawy sądowej, - jak wygląda pokój przesłuchań, - co będzie działo się po zakończeniu sprawy w sądzie.
Dzieci uczestniczące w procedurach prawnych potrzebują szczególnego wsparcia i ochrony ze strony osób dorosłych. Dzięki odpowiedniej pomocy psychologa, możliwości przesłuchania w tzw. przyjaznym pokoju przesłuchań lub dzięki odpowiednio przygotowanym materiałom edukacyjnym, możemy znacznie ograniczyć stres związany z prowadzonym postępowaniem.
Kolejnym działaniem, do którego przygotowuje się Ministerstwo Sprawiedliwości w ramach realizowanego projektu, jest organizacja w 2010 roku ponad 100 spotkań edukacyjnych dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych oraz studentów. Spotkania będą miały na celu przybliżenie zróżnicowanej problematyki wymiaru sprawiedliwości w Polsce związanej z:
- organizacją wymiaru sprawiedliwości, - sądownictwem, - prokuraturą, - zasadami funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości i jego poszczególnych instytucji, - prawami ofiar przestępstw, - obowiązków wynikających z bycia świadkiem w sądzie, - ustawodawstwem i wymiarem sprawiedliwości wobec nieletnich, - zapobieganiem i zwalczaniem przemocy wobec dzieci i młodzieży, - bezpieczeństwem dzieci i młodzieży w internecie, - innymi obszarami.
W ramach projektu trwają również przygotowania do druku kolejnego wydawnictwa informacyjnego - broszury, na temat wymiaru sprawiedliwości oraz praw obywatela w sądzie i prokuraturze. Przygotowywana publikacja napisana jest w sposób przystępny i zrozumiały dla szerokiej grupy odbiorców. Będzie zawierała przytoczone podstawy prawne wsparte przykładami wyjaśniającymi m.in. jak w praktyce obywatele mogą realizować swoje uprawnienia w sądach i prokuraturach. Za merytoryczne przygotowanie materiałów informacyjnych odpowiedzialna jest, wyłoniona w drodze konkursu, Uniwersytecka Poradnia Prawna Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Wszystkie powyższe działania informacyjno-edukacyjne na temat wymiaru sprawiedliwości realizowane są w ramach siedmiu zadań wpisanych do projektu "Ułatwianie dostępu do wymiaru sprawiedliwości" współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach programu operacyjnego "Kapitał ludzki 2007-2013".
Zadania realizowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości to:
- rozwój sieci punktów obsługi interesantów w sądach powszechnych, - kampania informacyjna na temat alternatywnych sposobów rozwiązywania sporów takich jak mediacje i sądy polubowne, - spotkania edukacyjne dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych i studentów dotyczące funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości, - modernizacja strony internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości, - badanie opinii publicznej m.in. na temat wizerunku wymiaru sprawiedliwości i praw osób pokrzywdzonych przestępstwem, - opracowanie, druk i dystrybucja kwartalnika informacyjnego "Na wokandzie" prezentującego problemy sądownictwa i nowej reformy w tym obszarze.
Projekt "Ułatwianie dostępu do wymiaru sprawiedliwości" jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
Okres realizacji projektu "Ułatwianie dostępu do wymiaru sprawiedliwości" to lata 2008-2010.
UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)
kom/ aja/