MS: Euro 2012 - wymiar sprawiedliwości przygotowany (komunikat)
...
06.06. Warszawa - Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji Ministerstwa Sprawiedliwości informuje:
Dyżury sędziów i urzędników, nowe przepisy prawa - polski wymiar sprawiedliwości jest przygotowany na Euro 2012.
Ministerstwo Sprawiedliwości oraz prezesi sądów dokonali niezbędnej analizy i następnie podjęli działania organizacyjne zmierzające do zapewnienia na czas turnieju UEFA Euro 2012 dostatecznej liczby sal rozpraw, obsługi administracyjnej i obsady sędziowskiej.
W wyniku tych działań na czas trwania turnieju zapewniono gotowość na terenie miast gospodarzy rozgrywek:
- w sądach rejonowych okręgu Sądu Okręgowego w Warszawie - 130 sędziów, którzy będą mieli do dyspozycji 99 sal rozpraw i 282 urzędników sądowych,
- w sądach rejonowych okręgu Sądu Okręgowego Warszawa-Praga - 39 sędziów, którzy będą mieli do dyspozycji 50 sal rozpraw i 99 urzędników sądowych,
- w sądach rejonowych okręgu Sądu Okręgowego w Gdańsku - 78 sędziów, którzy będą mieli do dyspozycji 60 sal rozpraw i 132 urzędników sądowych,
- w sądach rejonowych okręgu Sądu Okręgowego we Wrocławiu - 51 sędziów, którzy będą mieli do dyspozycji 36 sal rozpraw i 85 urzędników sądowych,
- w sądach rejonowych okręgu Sądu Okręgowego w Poznaniu - 50 sędziów, którzy będą mieli do dyspozycji ok. 30 sal rozpraw i 63 urzędników sądowych.
Służba Więzienna już od dłuższego czasu przygotowuje się do specyficznej sytuacji jaka może mieć miejsce w czasie trwania Turnieju.
W Centralnym Zarządzie Służby Więziennej realizowany jest projekt "Służba Więzienna w Zintegrowanej Koncepcji Bezpieczeństwa UEFA Euro 2012". Uwzględniono w nim wszystkie przewidywane zadania i problemy, które mogą być związane z mistrzostwami, w tym zapewniono właściwą liczbę miejsc do przyjęcia ewentualnych zatrzymanych. Zauważyć należy, że zwiększona liczba osadzeń w aresztach śledczych może mieć miejsce jedynie wtedy, gdyby zaistniały zdarzenia pociągające konieczność stosowania tymczasowego aresztowania w stosunku do większej grupy osób. Spodziewać się należy, ze naruszenia porządku prawnego w czasie mistrzostw będą raczej dotyczyły czynów zabronionych o lżejszym charakterze.
Sprawy o przestępstwa rozpoznawane w trybie przyspieszonym nie muszą się wiązać ze stosowaniem środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania, a sprawy o wykroczenia tylko w nielicznych przypadkach kończą się orzeczeniami kary aresztu.
Ponadto warto przypomnieć, że Ministerstwo Sprawiedliwości aktywnie uczestniczyło w przygotowaniu tzw. specustawy - przepisów prawa wprowadzonych w związku z przygotowaniami do Euro 2012.
To z inicjatywy Ministerstwa Sprawiedliwości do Kodeksu karnego wprowadzono m.in.: obowiązujące już zmiany mające na celu przeciwdziałanie szkodliwym społecznie zjawiskom, jakie stanowią fałszywe alarmy oraz kradzieże i akty wandalizmu dotyczące elementów infrastruktury technicznej:
Art. 224a
"Kto wiedząc, że zagrożenie nie istnieje, zawiadamia o zdarzeniu, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób lub mieniu w znacznych rozmiarach lub stwarza sytuację, mającą wywołać przekonanie o istnieniu takiego zagrożenia, czym wywołuje czynność instytucji użyteczności publicznej lub organu ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia mającą na celu uchylenie zagrożenia, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8".
Karalne są też wszelkie "fałszywe alarmy", które wywołały niepotrzebne czynności organów wymienionych w tym przepisie. Podkreślenia wymaga, że przyjęte unormowanie obejmuje zatem także te "fałszywe alarmy", które wywoływane są choćby w budynkach szpitali, sądów i prokuratur, ale także na lotnisku, czy dworcu kolejowym. Tym samym odpowiedzialność sprawcy będzie warunkowana poprzez nie samą okoliczność spowodowania "alarmu", ale konkretny skutek, którym są niepotrzebne działania służb.
W art. 254a zawarte jest rozwiązania nakierowane na skuteczną walkę ze złodziejami elementów infrastruktury technicznej, a także z osobami dokonującymi aktów wandalizmu.
art. 254a
"Kto zabiera, niszczy, uszkadza lub czyni niezdatnym do użytku element wchodzący w skład sieci wodociągowej, kanalizacyjnej, ciepłowniczej, elektroenergetycznej, gazowej, telekomunikacyjnej albo linii kolejowej, tramwajowej, trolejbusowej lub linii metra, powodując przez to zakłócenie działania całości lub części sieci albo linii, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8".
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)
kom/ aja/